Hołd dla Sławomira Mrożka

We wtorek przed południem rozpoczęły się uroczystości związane z pożegnaniem Sławomira Mrożka; urna z prochami pisarza została wystawiona w krakowskim Barbakanie. Miłośnicy twórczości, zmarłego 15 sierpnia, pisarza i dramaturga mogą oddać mu hołd.

Ponieważ w Krakowie od rana padał deszcz, urnę z prochami pisarza ustawiono na postumencie pod zadaszeniem. Obok niej znajdowała się przepasana kirem biało-czarna fotografia Sławomira Mrożka, a na stoliku księga kondolencyjna. Były też wieńce od żony Susany Osorio-Mrożek, prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, władz Krakowa i Małopolski oraz wydawców. Wartę honorową pełnią strażnicy miejscy.

Mistrz ceremonii przypomniał, że życzeniem Sławomira Mrożka było, by spoczął w Krakowie.

Ta część uroczystości jest nawiązaniem do oprawy pogrzebu Juliusza Słowackiego. W 1927 r. trumna ze sprowadzonymi do Polski po latach szczątkami poety została wystawiona właśnie w Barbakanie, a potem kondukt ruszył na Wawel.

Urna z prochami Sławomira Mrożka była w Barbakanie do godz. 12.30. Później została przewieziona czarnym karawanem konnym Drogą Królewską spod Barbakanu do kościoła św. św. Piotra i Pawła, gdzie rozpoczęła się msza św. pogrzebowa. Autor m.in. "Emigrantów" i "Tanga" zostanie pochowany w Panteonie Narodowym w kościele św. św. Piotra i Pawła.

Sławomir Mrożek został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Pisarza, jak odczytał w uzasadnieniu szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, uhonorowano "w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości literackiej".

"Tym odznaczeniem prezydent Rzeczypospolitej Polskiej żegna Sławomira Mrożka w imieniu całego narodu. Jest ono wyrazem szacunku dla postawy wielkiego artysty i dla jego twórczości" - powiedział podczas uroczystości pogrzebowych pisarza w Krakowie szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

Sławomir Mrożek przenikliwym spojrzeniem ogarniał Polskę i człowieka - głosi uzasadnienie - pisał z ironią i dystansem, językiem uniwersalnym, wzmacniając znaczenie polskiej sztuki na całym świecie.

Order Odrodzenia Polski ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
10°C Środa
noc
8°C Środa
rano
wiecej »