Reklama

W nowym numerze GN

Ochrona życia nienarodzonych dzieci niepełnosprawnych, przesłanie św. Franciszka, klapa TVP Info i kulisy konfliktu w Syrii to niektóre tematy kolejnego numeru „Gościa Niedzielnego”, który w czwartek trafi do rak czytelników.

Reklama

Batalia o życie [Bogumił Łoziński]

We czwartek Sejm zajmie się obywatelskim projektem ustawy, obejmującej ochroną życie nienarodzonych dzieci chorych i niepełnosprawnych. - Obrona życia w Polsce po odzyskaniu wolności to pasmo sukcesów i porażek - pisze Bogumił Łoziński. Relacjonuje ostatnie ćwierć wieku tych zmagań. Zwraca uwagę na zmianę nastawienia społecznego do aborcji.  – O ile w latach 90. większość z nas opowiadała się za aborcją, o tyle obecnie większość jest jej przeciwna. W badaniu przeprowadzonym przez CBOS w sierpniu 2013 r. 75 proc. Polaków wyraziło przekonanie, że „przerywanie ciąży jest zawsze złe i nigdy nie może być usprawiedliwione – zauważa Łoziński.

Św. Franciszek do odkrycia [ks. Tomasz Jaklewicz]

Nad trwającym pontyfikatem unosi się duch św. Franciszka. Wielu oczekuje, że podczas swojej wizyty w Asyżu papież wypowie słowa ważne dla Kościoła, może zapowie jakieś „franciszkańskie” reformy. Czekając na to wydarzenie, koniecznie trzeba przypomnieć postać samego świętego z Asyżu. Właśnie ukazała się książka biskupa Grzegorza Rysia poświecona temu bohaterowi. Trudno o lepszy czas na jej wydanie (po prostu kairos!) i trudno chyba o lepsze przełożenie Franciszkowego przesłania na dzisiejsze czasy. Jakich lekcji udziela nam święty z Asyżu? Podaję kilka wybranych z książki, którą warto mieć na półce - pisze ks. Tomasz Jaklewicz.

Cudowne rozmnożenie [Piotr Legutko]

Dwa nowe kanały informacyjne TVP ogląda w sumie mniej widzów niż jeden stary. Jak to możliwe? – zastanawia się Piotr Legutko. Powodem nie jest zawartość programowa, ale najprawdopodobniej zamieszanie i bałagan. TVP Info zniknęła bowiem z wielu telewizorów. - Wpadka obciąża cały zarząd – ocenia publicysta GN, a zarazem wiceprezes SDP Podaje przy tym sposoby na naprawienie powstałej sytuacji.

Kto podpalił Syrię [rozmowa Jacka Dziedziny z o. Zygmuntem Kwiatkowskim]

Wywiad z polskim jezuitą, który ponad 30 lat spędził w Syrii, odsłania realia życia w kraju, o którym wiele się obecnie mówi, ale mało tak naprawdę o nim wiadomo. O. Kwiatkowski opowiada m.in., że syryjscy chrześcijanie chronili się przed wchodzeniem w zbyt intymne relacje z muzułmanami, ponieważ życie rodzinne jest tam zasadniczą formą egzystencji, a więc ludzie spotykają się ze sobą całymi rodzinami. - W ten sposób istnieje niebezpieczeństwo, że ktoś się w kimś zakocha i będzie kłopot. Dlatego lepiej unikać bliższych relacji. Jezuita mówi tez o problemach muzułmanów, którzy przyjęli chrzest.

- Co będzie, jeśli rebelianci zdobędą władze, tym bardziej że w Maalula, gdzie mówi się po aramejsku, zmuszali oni chrześcijan do przejścia na islam. Trzej młodzi ludzie zostali zamordowani właśnie dlatego, że nie chcieli tego zrobić. A jak ktoś się zgodził – to jest tak, jak w Iraku: teraz już jesteśmy braćmi, więc twoją córkę biorę za żonę - opowiada o. Kwiatkowski. Demaskuje także relację BBC z demonstracji, której... w ogóle nie było.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama