Świdnica po raz trzeci gościła małżeństwa z terenu diecezji, Dolnego Śląska i całego kraju. Uczestnicy Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw kojarzą miasto z atmosferą życzliwości i serdeczności wobec sakramentalnych małżonków.
Przez trzy dni małżonkowie reprezentujący przede wszystkim ruchy i wspólnoty kościelne rozważali temat tożsamości mężczyzny w związku małżeńskim. Uczestnicy 3. Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw mieli okazję poznać zarówno duchowe, jak i teologiczne, filozoficzne, moralne i społeczne uwarunkowania różnic między kobietą a mężczyzną.
6 października o zagrożeniach rewolucji gender mówił Tomasz Terlikowski (publicysta Frondy). Krystyna Engelhardt (dyrektor firmy ze Szczecina) dała świadectwo niezwykłej przemiany, jakiej może dokonać Bóg w życiu kobiety, co uzdrawia i porządkuje także jej relacje z najbliższymi. Jacek Pulikowski (doradca życia rodzinnego z Poznania) przypomniał, w sobie właściwy sposób, że różnice między kobietą a mężczyzną są bogactwem miłości małżeńskiej, a ich uznanie prowadzi do harmonii i pogłębienia więzi. Na zakończenie części konferencyjnej Agnieszka i Jakub Kołodziejowie (redaktorzy pisma "Zbliżenia" i terapeuci rodzinni) na podstawie medytacji Jana Pawła II na temat "bezinteresownego daru" dokonali podsumowania kongresu. "Kobieta dana jest mężczyźnie, ażeby mógł zrozumieć siebie i wzajemnie mężczyzna jest dany kobiecie w tym samym celu. Mają potwierdzać wzajemnie swoje człowieczeństwo, zdumiewając się nad jego dwoistym bogactwem" – cytowali papieski tekst.
Kongresowicze wystosowali "Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej", by ten, używając dostępnych mu środków prawnych i politycznych, "powstrzymał inicjatywy groźne dla ładu społecznego jako fundamentu niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania polskich rodzin w swoich rodzicielskich i wychowawczych rolach". Tym samym kongresowicze dołączyli do ogólnopolskiej akcji "wzywającej prezydenta do działania", propagowanej przez Tato.net.
Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. Przemysław Drąg, krajowy duszpasterz rodzin. Gratulował organizatorom pomysłu i realizacji kongresu, zachęcał też małżonków biorących udział w kongresie do odważnego świadczenia wobec świata o sakramentalnej miłości, która jest niepowtarzalną wspólnotą miłości i bliskości kobiety, mężczyzny i Boga.
W tym roku po raz drugi przyznano nagrody "Amicus Matrimoniorum "(Przyjaciel Małżeństw). Otrzymali je: ks. Stanisław Orzechowski – "Orzech", legendarny duszpasterz akademicki z Wrocławia, Irena i Jerzy Grzybowscy – współzałożyciele i liderzy Ruchu Spotkania Małżeńskie oraz Mieczysław Guzewicz – katecheta ze Wschowej, głoszący konferencje i specjalizujący się w tematyce małżeńskiej i wychowawczej.
Kongres swoim honorowym patronatem objęli: prymas Polski abp Józef Kowalczyk, bp Jan Wątroba – przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP oraz biskup świdnicki Ignacy Dec. Organizatorzy kongresu – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Świdnickiej oraz Fundacja "Małżeństwo – Rodzina" – ogłosili już, że czwarta edycja Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw, pod hasłem "Miłość i pieniądze", odbędzie się także w Świdnicy, od 3 do 5 października 2014 r. – Chcemy podjąć się tego tematu, żeby oczyścić katolickie spojrzenie na kwestie bogactwa i biedy oraz zwrócić uwagę na to, że Biblia ma w tym temacie bardzo konkretne i sprawdzone reguły – wyjaśnia Katarzyna Urbaniak z sekretariatu kongresowego. – Pierwsi prelegenci przyjęli już nasze zaproszenie; wśród nich są m.in. Wanda Półtawska i ks. Grzegorz Strzelczyk.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.