Radziecki żołnierz obraża Rosjan?

Ambasador Rosji w Polsce Aleksander Aleksiejew wyraził we wtorek oburzenie z powodu rzeźby przedstawiającej radzieckiego żołnierza gwałcącego ciężarną kobietę, która w weekend stanęła w Gdańsku. Zdaniem Aleksiejewa, rzeźba ma charakter bluźnierczy i obraża uczucia Rosjan.

Sprawę bada gdańska prokuratura, która do czwartku ma podjąć decyzję, czy wszcząć śledztwo pod kątem ewentualnego naruszenia art. 256 Kodeksu karnego. Chodzi o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

Autor rzeźby Jerzy Bohdan Szumczyk zapewniał w rozmowie z PAP, że jego celem nie było nawoływanie do nienawiści. "Chodziło mi o tragedię tych kobiet, o to całe cierpienie" - powiedział rzeźbiarz.

Ambasador Rosji w oświadczeniu przesłanym we wtorek PAP napisał: "Jestem głęboko oburzony wybrykiem studenta gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, który poprzez swoją pseudo sztukę znieważył pamięć ponad 600 tys. żołnierzy radzieckich, poległych w walce o wolność i niepodległość Polski".

Jak zaznaczył ambasador, instalacja pomnika to "przejaw chuligaństwa o charakterze otwarcie bluźnierczym". "Wulgarna rzeźba na jednej z głównych ulic miasta uraża uczucia nie tylko Rosjan, ale również wszystkich rozsądnych ludzi, pamiętających, komu oni zawdzięczają wyzwolenie spod okupacji nazistowskiej" - podkreślił Aleksiejew.

Według niego jednak "niestety próby siania niezgody między naszymi narodami nie są nowe". "Dość często spotykamy się z dążeniem do zniesławienia pamięci, do zbezczeszczenia pomników i grobów. Mamy nadzieję, że ten wypad zostanie oceniony przez władze w sposób adekwatny oraz spotka się z potępieniem ze strony społeczeństwa polskiego" - zaznaczył ambasador.

Rzeźba, którą bez stosownych pozwoleń ustawił w weekend Szumczyk, stała w Gdańsku kilkanaście godzin, potem usunęła ją policja. Wykonany z betonu pomnik przedstawiał postać niemal naturalnej wielkości żołnierza z radziecką gwiazdą na hełmie, który gwałci brzemienną kobietę. Żołnierz w jednej ręce trzyma pistolet wycelowany w głowę kobiety, a drugą dłonią przytrzymuje ją za włosy. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Popieram
  16.10.2013 08:21
  Dlaczego ta rzeźba stanęła tak późno.
  Pamięć ofiar armii czerwonej należało uczcić znacznie wcześniej.
 • Czytelnik
  16.10.2013 08:35
  Prawda w oczy kole... i jeszcze ten patos o jakimś wyzwoleniu...
 • vanitas
  16.10.2013 09:36
  Ja bym w związku z powyższym pomnikiem z Gdańska zamienił "Czterech śpiących". Było by prawdziwiej...

  Suworow, Bieszanow, czy Sołonin dają setki przykładów - że tak było. Bywały niemieckie miasta, gdzie mieszkanki nie mogąc wytrzymać ciągłych gwałtów popełniały masowo samobójstwa...
 • MacBlacker
  18.10.2013 08:32
  Prawda w oczy kole - szczególnie naszych sprzedawczyków,którzy bez radzieckich bagnetów nigdy by żadnej kariery nie zrobili, a tak to zostawali ministrami, premierami, prezydentami, biznesmenami itp.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Sobota
  wieczór
  7°C Niedziela
  noc
  7°C Niedziela
  rano
  7°C Niedziela
  dzień
  wiecej »