Nagroda dla abp. Wielgusa

Były metropolita warszawski odbierze jutro nagrodę Towarzystwa Naukowego KUL. Część środowiska związanego z Kościołem jest oburzona - pisze Rzeczpospolita.

Nagroda im. ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora lubelskiej uczelni, przyznawana jest co roku od 34 lat przez Towarzystwo Naukowe KUL "za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego". Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. prof. Władysław Tatarkiewicz, abp Józef Życiński, prof. Marek Safjan, ks. prof. Michał Heller. – To jest nagroda dla najlepszych z najlepszych – mówi Rz prezes towarzystwa ks. prof. Augustyn Eckmann. W tym roku nagrodę otrzyma Stanisław Wielgus – profesor, arcybiskup senior warszawski, były biskup płocki, a w latach 1989 – 1998 rektor KUL. Od 5 do 7 stycznia 2007 r. był metropolitą warszawskim, ale zrezygnował z tej funkcji po ujawnieniu informacji o jego współpracy z SB. Informacja o nagrodzie dla abp. Wielgusa zdziwiła ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który wydarzenie skomentował wczoraj rano na blogu. "Moje zdziwienie polega na tym, że nagroda ta jest tylko dla Jego Ekscelencji, a nie dla oficerów Służby Bezpieczeństwa, którzy go przez wiele lat prowadzili. Ich zasługi na tym polu są przecież nieocenione" – napisał. Ks. prof. Eckmann: – TN KUL zajmuje się dorobkiem naukowym, a nie polityką. Braliśmy pod uwagę przede wszystkim jego działalność w trudnych czasach, gdy był rektorem KUL. Zasługi prof. Wielgusa dla nauki w duchu humanizmu chrześcijańskiego są bezdyskusyjne. Ks. Isakowicz-Zaleski mógł się powstrzymać od takich komentarzy. O przyznaniu nagrody decyduje zarząd towarzystwa w tajnym głosowaniu. Kandydaci – maksymalnie trzech – wyłaniani są na podstawie wniosków specjalnej komisji po zasięgnięciu opinii sześciu wydziałów towarzystwa. Aby zdobyć nagrodę, trzeba zdobyć przynajmniej siedem z 12 głosów elektorów (członków zarządu towarzystwa). W tym roku zgłoszono dwie osoby. Abp Wielgus wygrał w pierwszym głosowaniu (władze towarzystwa nie ujawniają, kto był drugim kandydatem). Wykładowcy KUL niechętnie wypowiadają się w tej sprawie. Nagrodą dla abp. Wielgusa oburzony jest senator PO, rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera Jarosław Gowin. – Przyznanie nagrody osobie, na której ciążą tak poważne zarzuty, nie wymaga komentarza. Zwłaszcza że dzieje się to w dniach, gdy przeżywamy trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II. Myślę, że przytłaczająca większość społeczeństwa jednoznacznie to oceni – mówi "Rz" Gowin. Roman Graczyk, publicysta zajmujący się sprawami Kościoła, uważa, że dokonania naukowe arcybiskupa trzeba oddzielić od jego przygody z SB. Ma jednak wątpliwości, czy Wielgus powinien dostać nagrodę, którą wcześniej wyróżniono wielkich profesorów. – Nie znam dokładnie jego osiągnięć, ale boję się, czy to wyróżnienie nie jest nagrodą pocieszenia. A tak nie powinno być – tłumaczy.

«« | « | 1 | » | »»
 • ksiądz zw wsi
  04.04.2008 15:53
  a co Giowin ma wspólnego z Kościołem, niby dlaczego to jest jakiś "autorytet", dlatego, że należy do PO
 • wasyl
  04.04.2008 15:56
  abp Wielgus to wspaniały człowiek i naukowiec, nagroda sie mu słusznie należy, a tzw. katolicy postępowi (o znamy ich dokładnie z czasów PRL-u), ciągle robią tę samą robotę, destrukcja Kościoła, a Gowin i Terlikowski temu przewodzą, no i ta kanalia w postaci Tygodnika Powszechnego - zawsze sie zastanawiam nad tym, jak ten szmatławiec, przyczynia sie do umocnienia wiary.......
 • miriam
  04.04.2008 17:14
  Ze zdumieniem czytam o uwiklaniach ludzi pol.kosciola.Jeszcze ich honoruja.Ich zachowanie sprawi,ze tak jak na zachodzie i u nas braknie inteligentnych i madrych kaplanow.Wciaz jak w zyciu wzajemne wspieranie sie,bo moze i moje sprawy zostana ujawnione.Ambitni i oddani sprawie kosciola oraz wiernym sa eliminowani.Widac to tez na misjach w pol. kosciolach w krajach Europy,przyjezdzaja nieprzygotowani aby wspierac mlodziez i starszych,ktorzy wyjechali za praca.
 • Stanisław Waluś
  04.04.2008 22:43
  Moim zdaniem ks. Arcybiskup Wielgus jest osobą, która może i powinna dostać nagrodę TN KUL. Jego osiagnięcia naukowe (promotorstwo, publikacje), praca duszpasterska w Diecezji Płockiej (podziękowanie od Ojca Świętego Benedykta XVI - drukowane w L'Osservatore Romano), bycie Rektorem KUL, wyniki badań Komisji Episkopatu oceniające wszystkich Biskupów pod względem współpracy z UB i SB składają się na moim zdaniem trafny wybór tegorocznego laureata Nagrody TN KUL.
  Szczęść Boże,
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  wiecej »