Reklama

Tatrzańsko-alpejskie umowy

Muzeum Tatrzańskie podpisało list intencyjny o współpracy z ośmioma największymi muzeami górskimi z Europy. Placówki chcą m.in. stowarzyszenia międzynarodowego związku muzeów górskich i wspólnego pozyskiwania funduszy unijnych w przyszłej perspektywie na lata 2014-2020.

Reklama

Jak poinformowała PAP dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak, spotkanie szefów muzeów górskich odbyło się we wtorek i środę we włoskim Turynie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Alpenverein-Museum w austriackim Innsbrucku, Alpines Museum der Schweiz w szwajcarskim Bernie, Alpines Museum w Monachium, Mus,e Alpin w Chamonix - Francja, Slovenski Planinski Muzej w słoweńskiej Mojstranie, Servei General d'Informacio de Muntanya w Sabadell w Hiszpanii oraz Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Gospodarzem spotkania był Aldo Audisio, dyrektor Museo Nazionale della Montagna.

"To było pierwsze w historii spotkanie dyrektorów muzeów górskich w Europie" - nie ukrywa satysfakcji dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego. "Spotkanie było okazją do bardzo interesującej wymiany doświadczeń, określenia wspólnych potrzeb i możliwości współpracy, a także do nawiązania kontaktów osobistych, dzięki którym Muzeum Tatrzańskie ma nadzieję na rozszerzenie współpracy międzynarodowej i możliwość prezentowania i promowania kultury tatrzańskiej i podhalańskiej w innych państwach oraz prezentowania alpejskiej kultury w Zakopanem" - dodała.

Podczas zjazdu ustalono, że podobne spotkania dyrektorów będą się odbywać raz w roku, najbliższe odbędzie się w Szwajcarii. Ustalono również, że muzea będą wzajemnie wymieniać swoje wystawy.

"W najbliższym czasie chcemy pokazać naszą kolekcję etnograficzną w muzeum Alpines Museum der Schweiz w szwajcarskim Bernie, a do Zakopanego chcemy sprowadzić z tamtego muzeum bardzo interesujące projekty alpejskich schronisk" - powiedziała PAP Wende-Surmiak.

Na podstawie podpisanego listu intencyjnego, europejskie muzea górskie chcą także realizować wspólne projekty edukacyjne, a także prowadzić wymianę stażów pracowniczych. Podczas spotkania zaprezentowano możliwości finansowania ze środków unijnych wspólnych, ponadnarodowych projektów kulturalnych.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, ze swoimi ośmioma filiami i trzema galeriami sztuki, jest największym z obecnych na spotkaniu muzeów górskich i drugim, po muzeum turyńskim, najstarszym - otwarte zostało w 1889 r. Museo Nazionale della Montagna w Turynie utworzono w 1874 r.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem od 2009 r. współpracuje z Museo Nazionale della Montagna w Turynie. Najbliższym projektem tej współpracy będzie otwarcie 8 listopada w Turynie wystawy "Tatrzańskie spotkania. Plakaty turystyczne i sportowe z lat 1900-1950" z kolekcji zakopiańskiego muzeum.

Strona muzeum: http://www.muzeumtatrzanskie.com.pl/

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, SZTUKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Piątek
dzień
5°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama