Francja: 400. rocznica cudu eucharystycznego w Faverney

W Faverney w środkowo-wschodniej Francji odbyły się w dniach 24-25 maja uroczystości upamiętniające 400. rocznicę cudu eucharystycznego z 1608 r. Tysiące ludzi było wówczas świadkami, jak monstrancja z konsekrowaną hostią przez 33 godziny unosiła się w powietrzu.

W dwudniowych obchodach wzięło udział ponad 8 tys. wiernych. Jubileuszową Mszę św. odprawił, w koncelebrze z 17 biskupami, metropolita Paryża kard. André Vingt-Trois. Wcześniej przez całą noc trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której można również było przystąpić do sakramentu pojednania. Po Mszy św. wartę przy Najświętszym Sakramencie pełnili członkowie zakonu bożogrobców, aż do procesji eucharystycznej, która zakończyła uroczystości. W nocy z 25 na 26 maja 1608 r. w opactwie benedyktynów w Faverney spłonął w pożarze drewniany ołtarzyk, na którym – na czas triduum eucharystycznego – wystawiono monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Rano ze zdumieniem stwierdzono, że jest ona zawieszona w powietrzu ponad spalonymi szczątkami ołtarzyka. Przez 33 godziny świadkami tego wydarzenia było kilka tysięcy ludzi. Monstrancja stopniowo opadała, a w końcu stanęła na korporale, który tam położono. Nastąpiło to w chwili, gdy celebrujący Mszę św. przy głównym ołtarzu ksiądz odkładał hostię po konsekracji. Z plecenia arcybiskupa Besançon przeprowadzono w tej sprawie kanoniczne dochodzenie. Zakończono je po przesłuchaniu 54 świadków, których zeznania było zgodne. W czasie cudu eucharystycznego w monstrancji znajdowały się dwie hostie. Jedna z nich, brązowy krążek o średnicy 41 mm, przechowywana jest do dziś w Faverney i wystawiana do adoracji w drugi dzień Zielonych Świąt. W 1725 i 1753 r., w czasie pożarów, pobłogosławiono nią miasteczko i ogień przestał się rozprzestrzeniać. W czasie rewolucji francuskiej opactwo zostało skonfiskowane przez państwo i mer Faverney postanowił zniszczyć hostię. Jednak ukryła ją jego żona. W 300. rocznicę cudu odbył się w Faverney kongres eucharystyczny z udziałem 20 tys. wiernych. Druga hostia została przekazana do Dole, ówczesnej stolicy regionu Franche Comté, 18 grudnia 1608 r. Została ona skradziona podczas rewolucji. Mimo to w Dole odbywa się co roku wilka procesja eucharystyczna z hostią wypożyczaną z Faverney. Jednej z takich procesji przewodniczył nuncjusz apostolski we Francji abp. Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII. Skutki cudu eucharystycznego z 1608 r. były w regionie bardzo znaczące. Wydarzenie to zatrzymało rozwój protestantyzmu, który był wówczas bardzo aktywny w okolicach Montbéliard. W niemal wszystkich parafiach powstały Bractwa Najświętszego Sakramentu, zwiększyło się uczestnictwo katolików na Mszach św. w dni powszednie, częściej też przystępowali oni do Komunii św. i korzystali z wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Sobota
  wieczór
  7°C Niedziela
  noc
  7°C Niedziela
  rano
  8°C Niedziela
  dzień
  wiecej »