Wrocław: Odsłonięcie Europejskiego Krzyża Pokoju poświęconego Edycie Stein

Europejski Krzyż Pokoju poświęcony św. Teresie Benedykcie od Krzyża - Edycie Stein - stanął przy wrocławskim kościele pw. św. Michała Archanioła.

Rzeźbę wykonał austriacki artysta Helmut Strobl. Pobłogosławił ją metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski. – Św. Teresa Benedykta od Krzyża to mistyczka XX w., stąd inicjatywa ufundowania odsłonięcia i poświęcenia Europejskiego Krzyża Pokoju w naszym mieście, w mieście św. Edyty Stein – mówił w homilii podczas Mszy św. poprzedzającej poświęcenie krzyża abp Marian Gołębiewski. – Ten krzyż wzięła na siebie Edyta Stein, która modliła się w tej świątyni – powiedział metropolita wrocławski, przypominając, że kościół pw. św. Michała Archanioła, był parafialnym kościołem świętej. – Jego Świątobliwość życzy, by Krzyż Pokoju wzniesiony we Wrocławiu był dla obecnych i przyszłych pokoleń znakiem miłości przebaczającej i pojednania – napisał w liście skierowanym do metropolity wrocławskiego z okazji uroczystości abp. Fernando Filoni, substytut Sekretariatu Stanu. W uroczystości wziął udział greckokatolicki biskup Włodzimierz Juszczak, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i konsul generalny Niemiec Helmut Schöps. Pierwszy Europejski Krzyż Pokoju Helmut Strobl wykonał w miejscowości Patsch w Tyrolu. Powstała tam wcześniej kaplica dedykowana św. Teresie Benedykcie od Krzyża. W zamyśle artysty krzyż przeznaczony do tej kaplicy miał odwiedzić siedem miast związanych z życiem Edyty Stein: Kolonię, Echt, Berlin, Drezno, Wrocław, Oświęcim, Wiedeń i Innsbruck. Podczas wizyty we Wrocławiu rzeźbą zainteresował się prezydent miasta Rafał Dutkiewicz i poprosił austriackiego artystę o wykonanie kopii Europejskiego Krzyża Pokoju dla Stolicy Dolnego Śląska. Przedsięwzięcie doszło do skutku dzięki staraniom władz miejskich oraz działającego we Wrocławiu Towarzystwa im. Edyty Stein. Rzeźba składa się z dwóch połączonych ze sobą części – drewnianej i metalowej. W drewnianej części tkwi 365 gwoździ. Na krzyżu umieszczona jest inskrypcja w języku polskim i hebrajskim: „Ojcze, w ręce Twoje powierzam ducha mojego”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Środa
  wieczór
  21°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  24°C Czwartek
  dzień
  wiecej »