Msze polskie we Włoszech 1 i 2 listopada

Polacy we Włoszech tradycyjnie odwiedzali 1 listopada wojenny cmentarz na Monte Cassino. W południe Eucharystii przewodniczył tam kard. Stanisław Dziwisz. Koncelebrowali m.in. bp Jan Zając oraz rektor kościoła polskiego w Rzymie, ks. Paweł Ptasznik - donosi Radio Watykańskie.

W koncelebrze byli również ks. Jan Dyduch, rektor PAT w Krakowie oraz księża studiujący i pracujący w Wiecznym Mieście. Uczestniczyła liczna grupa Polaków zarówno z Rzymu, jak i z okolicznych miejscowości. W homilii kard. Dziwisz podkreślił wielkość ofiary tych, którzy spoczywają na cmentarzu na Monte Cassino. Zaznaczył, że stanowi ona wyzwanie także dla współczesnych, aby ich dzieło przekazywali nie tylko słowem, ale i konkretnym podjęciem odpowiedzialności. Przed Mszą św. metropolita krakowski złożył krótką wizytę opatowi Monte Cassino. Podziękował benedyktynom za opiekę nad polskim cmentarzem i za gościnne przyjmowanie przybywających tam Polaków. Po Mszy św. ambasadorzy Rzeczpospolitej przy Kwirynale i przy Watykanie złożyli kwiaty. Uczyniły to także delegacje władz miejskich i wojskowych Cassino. Wielu ludzi przywiozło ze sobą znicze, które zapalono zarówno przy grobie gen. Andersa, jak i przy poszczególnych mogiłach żołnierzy. Polską Mszę sprawowano także po południu na rzymskim cmentarzu Prima Porta. Liturgii przewodniczył tam abp Szczepan Wesoły. Natomiast 2 listopada, czyli w Dzień Zaduszny, zostaną odprawione Msze na cmentarzach wojennych: w Loreto o godz. 10:00, a w Bolonii i Casamassima o godz. 11:00.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  5°C Sobota
  wieczór
  1°C Niedziela
  noc
  0°C Niedziela
  rano
  3°C Niedziela
  dzień
  wiecej »