Irlandia: Plan „wzmacniania parafii"

Plan „wzmacniania parafii" w irlandzkiej archidiecezji Armagh ogłosił dziś podczas konferencji prasowej jej metropolita kard. Sean Brady - podała agencja SIR. Plan polega na połączeniu parafii w związki, które będą ze sobą ściśle współpracować, dzieląc się środkami w zależności od potrzeb.

Plan jest odpowiedzią na spadek liczby kapłanów i przez to mniejszą częstotliwość Mszy św., ale również na potrzebę, by wierni odgrywali w życiu Kościoła bardziej aktywną rolę. Główny cel jest natomiast zagwarantowanie, by w każdej parafii, w każdą niedzielę, odprawiana była Msza św. Pierwsza faza planu polegać będzie na połączeniu parafii, które, zachowując swoją odrębność, dzielić będą między siebie wspólne środki. Przed Bożym Narodzeniem, a następnie przed Wielkim Postem we wszystkich parafiach archidiecezji Armagh odbędą się spotkania, na których podjęta zostanie decyzja, które z nich tworzyć będą razem tego typu związki. Między wrześniem 2009 a styczniem 2010 r. każdy związek określi, ilu potrzebuje kapłanów i świeckich pracowników oraz ile na jego terenie powinno się odprawiać Mszy św. W ramach trzeciej fazy, która rozpocznie się we wrześniu 2010 r., utworzone zostaną nowe struktury parafialne i stanowiska administracyjne obejmowane przez świeckich, a także rada duszpasterska, która koordynować będzie funkcjonowanie związku duszpasterskiego. Za wdrażanie przez trzy lata planu „Wzmacnianie parafii w XXI w.” odpowiedzialni będą ks. Andrew McNally i Tony Hanna z diecezjalnej rady duszpasterskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  wiecej »