Jeśli ty nie opowiesz swojemu dziecku o otaczającym je świecie zrobią to za ciebie inni - przypomina Fundacja Mamy i Taty, która rozpoczęła kampanię "Rozmowa to wychowanie", zachęcającą rodziców do częstszych rozmów z dziećmi.
Jak pokazują badania wykonane na zlecenie Fundacji Mamy i Taty, wielu rodziców uważa, że we współczesnym świecie maleje ich wpływ na wychowywanie swoich dzieci. Wychodzą z założenia, że dziś wychowują media, popkultura, internet, rówieśnicy, szkoła, ale nie rodzice.
Badani coraz chętniej w praktyce rezygnują z podejmowania trudów wychowawczych, tłumacząc to sobie natłokiem codziennych obowiązków, wątpliwościami co do modelu wychowania, jaki powinni przyjąć, albo niewystarczającymi kompetencjami. Chcą także, aby ich rolę wychowawczą przejął ktoś inny - głównie szkoła i tzw. zajęcia pozalekcyjne, myląc tym samym edukację z wychowaniem.
"Chcemy w tej kampanii przypomnieć rodzicom, że wychowanie dzieci to ich podstawowy obowiązek, ale też przywilej. Chcemy wzbudzić głębokie przekonanie, że żadne instytucje nie mogą i nie powinny ich w tej roli zastępować oraz przypomnieć, że jeśli sami nie opowiedzą otaczającego świata swoim dzieciom, zrobią to za nich inni, ale niekoniecznie tak, jakby sobie tego życzyli" - tłumaczy prezes Fundacji Mamy i Taty Paweł Woliński.
Elementem kampanii są m.in. plakaty i spot reklamowy. Ich bohaterami są młodzi ludzie, którzy w praktyce często przejmują obowiązki rodziców, jeśli chodzi o wyjaśnianie najbardziej nurtujących dzieci kwestii. Na plakacie znalazła się m.in. 15-letnia Julka, podpisana jako "szkolna edukatorka", oraz 16-letni Patryk - "podwórkowy filozof". "Pamiętaj, zawsze znajdą się chętni, żeby szczegółowo odpowiedzieć na te wszystkie pytania, na które tobie zabrakło czasu" - przypominają organizatorzy kampanii, zachęcając, by samemu wziąć odpowiedzialność za wychowanie swoich dzieci.
Kampania potrwa od grudnia do lutego. Organizatorzy tłumaczą, że jest to czas sprzyjający nadrabianiu zaniedbań wobec najbliższych oraz podejmowaniu ważnych życiowych postanowień.
"Na moment startu kampanii celowo wybraliśmy tydzień poprzedzający Boże Narodzenie. Mamy bowiem nadzieję, iż świąteczna refleksja związana z przekazem kampanii skłoni do zmiany postaw i pomoże zmotywować rodziców do podejmowania codziennego trudu wychowywania swoich dzieci" - podkreślają organizatorzy.
Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie www.rozmowatowychowanie.pl. Pomysłodawcą kampanii jest Fundacja Mamy i Taty, znana m.in. z kampanii "Rozwód - przemyśl to" i "Pomyśl o dziecku".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.