Austria: Proboszcz ustępuje buntownikom

Ksiądz Franz Trinkfaß dobrowolnie odejdzie latem z parafii Świętej Rodziny w austriackim mieście Wels, leżącym na terenie diecezji Linz. Za zgodą biskupa Ludwiga Schwarza, zostanie proboszczem innego kościoła.

Ostatnie miesiące były niezwykle trudnym czasem dla Trinkfaßa. Niemożliwe okazało się znalezienie porozumienia z członkami zbuntowanej rady parafialnej, którzy przez lata przywykli do współprowadzenia nabożeństw oraz liturgii, w sposób sprzeczny z wytycznymi Rzymu. Pierwszym problemem, na jaki natknął się ksiądz, był brak odpowiedniej osoby, która mogłaby przygotować dzieci do pierwszej komunii – osoby, która sama uczęszczałaby na niedzielne msze i przystępowała do spowiedzi. Kiedy rada odmówiła znalezienia nowej katechetki, proboszcz sam skompletował grupę ludzi, którzy mogliby przygotować dzieci. Wtedy jednak członkowie rady zaczęli zwalczać nowe osoby. W parafii przez lata ukształtowały się osobliwe obyczaje. Ignorowano przykładowo wiele przepisów liturgicznych, korzystano z tekstów innych, niż te, na które wskazywał Mszał. Gdy przybyły do parafii w Wels w 2006 roku ksiądz Franz Trinkfaß postanowił przywrócić właściwe formy liturgiczne, natknął się na stanowczy opór wiernych. Nie pomogło nawet jasne stanowisko biskupa, który jednoznacznie poparł proboszcza, stwierdzając, że coś takiego, jak zmiany w liturgii, czy głoszenie niedzielnych kazań przez świeckich jest niedopuszczalne. Członkowie rady zagrozili, że w takim razie doprowadzą parafię do finansowej ruiny. W czasie burzliwego posiedzenia rady poparł ich jeden z księży, który stwierdził, że to dobry obyczaj, by świeccy głosili kazania w Kościele. Zwrócono także uwagę, jakoby podobne zwyczaje przyjęły się w innych parafiach w Wels, w sprawy, których biskup nie ingeruje.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • roseman84
  17.01.2009 10:50
  no tak, tak to już jest, gdy zamiast wczytać się wtreść Soboru, ludzie tylko mówią o jakimś "duchu soboru". Jak widać w diecezji Linz straszy on od dawna.
 • knor
  17.01.2009 16:14
  Cała władza w ręce Rad ! Postęp i jeszcze raz Postęp!
 • iji
  17.01.2009 22:17
  Tak bywa jak się Kościół zamienia w kółko dyskusyjne. Na Mszę nie chodzą, do komunii nie przystępują, ale kazania to i owszem, nie ma to jak produkować się z "austriackim gadaniem" gdy ma się mikrofon w ręce. Pytanie tylko do księdza biskupa - kto do takiej sytuacji dopuścił i gdzie byli stróże wiary. Jeśli pasterze nie wiedzą jak się zachować mam propozycję: proszę poczytać listy św. Pawła. Zamiast biuletynów parafialnych.
  A Polsce ku przestrodze - rad bym posłuchać nauk z ambony o sukcesji apostolskiej, Kościele jako rzeczywistości mistycznej, Eucharystii, Bożych przykazaniach. Mam już powyżej uszu tego: "zastanówmy się wspólnie, co to chciał nam Pan dzisiaj powiedzieć...". Potem pełno pokrętnego gadania tak, by przypadkiem nie wypaść na "ciemnogród". To chciał powiedzieć Pan co powiedział, i już.
 • discipulus
  18.01.2009 13:20
  Problem wywodzi się stąd, że rady duszpasterskie chcą się kształtować na wzór rad gminy; często są to nawet te same, aktywniejsze w środowisku lokalnym, osoby. Chcą więc, podobnie jak w radzie gminy, wszystko przegłosować, nie bacząc na specyfikę Kościoła, ja jego konstytucję (Ewangelia) i prawa. Nie są świadomi (z czyjejś winy), że nie są władzą w parafii, a tylko pomocą proboszczowi w zarządzaniu parafią.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  8°C Piątek
  noc
  5°C Piątek
  rano
  9°C Piątek
  dzień
  10°C Piątek
  wieczór
  wiecej »