Mieszkańcy, którzy chcą złożyć hołd zmarłemu Wojciechowi Kilarowi, mogą wpisać się do ksiąg kondolencyjnych, wystawionych w poniedziałek w katowickich urzędach - miejskim i wojewódzkim.
Wojciech Kilar zmarł w niedzielę po ciężkiej chorobie. Miał 81 lat. Od ponad 60 związany był z Katowicami, kilka lat temu został honorowym obywatelem tego miasta.
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim księga kondolencyjna została wystawiona przy wejściu od strony ul. Jagiellońskiej. W Urzędzie Miasta Katowice księgę wyłożono w sali nr 209. Mieszkańcy, którzy chcą złożyć hołd słynnemu kompozytorowi, będą mogli wpisywać się do ksiąg do końca tygodnia w godzinach pracy urzędów.
W Muzeum Historii Katowic mieszkańcy mogą natomiast obejrzeć partyturę "Uwertury uroczystej" skomponowanej przez Wojciecha Kilara z okazji 145-lecia nadania praw miejskich Katowicom. W 2011 r. kompozytor przekazał rękopis na cele dobroczynne. Zwycięzcy aukcji przekazali partyturę muzeum.
Uroczystości pogrzebowe Wojciecha Kilara odbędą się w sobotę. Oprawę muzyczną przed mszą w Archikatedrze Chrystusa Króla zapewnią artyści z Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Śląskiej, Orkiestry Aukso, Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Mszy św. ma przewodniczyć metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Po mszy urna z prochami kompozytora zostanie złożona do grobu na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza, gdzie przed kilkoma laty pochowano żonę Kilara, Barbarę. Udział w uroczystościach mają wziąć m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski i prezydent Katowic Piotr Uszok.
Wojciech Kilar urodził się w 1932 r. we Lwowie. Od wielu lat mieszkał w Katowicach, które nazywał drugą, po Lwowie, "małą ojczyzną". Był wybitnym kompozytorem utworów orkiestrowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych i fortepianowych, twórcą muzyki filmowej i współtwórcą polskiej szkoły awangardowej. Na świecie znany jest głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 150 obrazów. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.