Komu przeszkadzają rekolekcje?

Rekolekcje wielkopostne przeszkadzają uczniom w nauce. Sprawiają też kłopoty rodzicom i nauczycielom - pisze Gazeta Wyborcza.

Rodzice martwią się, że szkolne rekolekcje kończą się jeszcze przed południem i nie wiadomo, czym dzieci będą się zajmować do czasu powrotu opiekunów z pracy. Zdaniem gazety młodzież też nie jest zadowolona z porannych spotkań w kościele. Wyborcza przytacza wypowiedzi młodych ludzi, którzy wolą w tym czasie… rozwiązywać zadania. Kościół i szkoła nie powinny sobie wchodzić w paradę – pisze gazeta. Podaje przykład SP nr 28 w Gliwicach, gdzie od lat rekolekcje organizowane są popołudniami. Nauczyciele argumentują to m.in. w ten sposób, że nauczycielom trudno opanować tłum uczniów w Kościele. Pod opieką rodziców dzieci są znacznie grzeczniejsze. Ksiądz Adam Kozak, jeden z rozmówców Gazety Wyborczej uważa, że dzięki takiemu rozwiązaniu przyjście na rekolekcje jest bardziej świadomą decyzją. Dzieci nie traktują rekolekcji jak wolnych dni. Mobilizują dodatkowo rodziców do wspólnego uczestniczenia w tych spotkaniach. Gazeta zaznacza jednak, że spora grupa nauczycieli woli nic nie zmieniać w dotychczasowej organizacji nauk rekolekcyjnych. Np. Małgorzata Dąbrowska-Wanat, wicedyrektorka sosnowieckiej SP nr 8 im Jana Pawła II twierdzi, że od wielkopostnej zadumy nie powinny odrywać nikogo sprawy świeckie.

«« | « | 1 | » | »»
 • Krzysztof
  03.03.2009 21:33
  Troska GW jest nad wyraz szalona, to rekolekcje nie pasują, to ksiądz na lekcji uczy tego co GW wydaje się nienormalne...
  Widać rekolekcje wielkopostne przydałyby się redaktorom Gazety, bo mózg mają już uposzczony do granic wytrzymałości.
 • siloam
  03.03.2009 23:55
  Obawiam się, że kolega krzysztof się myli. Osoby wyznania mojżeszowego (patrz GW) i tak na rekolekcję nie chodzą.
 • Werka
  04.03.2009 08:18
  I znów pojawia się temat...wcześniej ocena z religii, teraz rekolekcje szkolne. Jak znam z doświadczenia temat, te sprawy wracają cyklicznie, a zawsze porusza je Gazeta Wyborcza. Owszem, należałoby przemyśleć ponownie organizację rekolekcji szkolnych, aby to nie był dla szkoły czas egzaminów dla VI klas ( a tak jest w rzeczywistości w wielu placówkach szkolnych), dla uczniów czas wolny, a dla rodziców czas nie zorganizowany.
  Znam parafie w których rekolekcje odbywają się 2 razy dziennie i są świetnie przygotowane! Współpraca Rodziców jest zadowalająca, bo pomagają oni katechetom i księżom opiekować się dziećmi młodszymi w Kościele, w czasie nauki i Mszy św. Poza tym młodzież przychodzi nie z konieczności, ale z wyboru! Jednak jak wszędzie, w takich nieprzymusowaych spotkaniach zdarza się, że niektórzy robią sobie "wolne" i wyjeżdżają w góry z rodzicami...Jednak tę sprawę zostawiam sumieniu tych, którzy powinni współpracować z Kościołem w organizacji rekolekcji.
 • Joanna
  04.03.2009 10:34
  Przyznajmy jednak,że rekolekcje nie są do końca zorganizowane. Owszem, są parafie które mają spotkania z dzeići po 3 i 4 godziny, do tego w 2 albo 3 grupach, czyli od rana do późnego popołudnia, są parafie gdzei nawet są rekolekcje wyjazdowe. ALe cały cięzar spada na katechetów i księzy. Jak się Księżom chce to są rekolekcje zorganizowane, ale zazwyczaj to jest tylko Msza albo jakies kazanie i do domu...Nauczyciele się cieszą, ba - nawet wymuszają żeby rekolekcje były w Wielkim Tygodniu - bo mają czas na zakupy i sprzątanie, a katecheta - cóz - tego czasu nie ma :). tak więc nauczyciel ma dyzur w szkole dla dzieci innych wyznań jesli one nie maja rekolekcji w tym czasie, spedzi godzine na tzw konferencji i nie obchodiz go że jest potrzebny(nie chce uogólniać, wielu nauczycieli chętnei się włancza, ale to są wyjątki). Prawda - wtedy śa egzaminy, rodzice tez korzystają i są wielkie przeświąteczne zakupy z dziećmi albo wyjazd w góry... jest jeszcze kwestia gdy w szkole sa dzieci z kilku parafii - nieraz cały cieżar spada na jednego księdza skad jest najwiecej dzieci, albo na tego na terenie którego jest szkoła. Mówi się o odchodzeniu dzieci od młodziezy od parafii - a rekolekcje są dobrym czasem na wskazanei im gdzie jest ich parafia. Noi oczywiście kłania się współpraca dobra z dyrekcją - czego wszystkim życzę, choć nie wiem czy to jest możliwe.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »