Trzy warianty, uzależnione od liczby Ukraińców chcących uzyskać w Polsce status uchodźcy, przewiduje Urząd ds. Cudzoziemców w planie działań na wypadek eskalacji konfliktu na Ukrainie. Najbardziej radykalny przewiduje utworzenie obozowiska na poligonie wojskowym.
"Na bieżąco monitorujemy sytuację na Ukrainie i dopełniamy wszelkich starań, aby być odpowiednio przygotowanym na różny bieg wydarzeń" - zapewnił Rafał Rogala, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Jak podkreślił, podjęte działania będą adekwatne do rozwoju sytuacji. "Mamy nadzieję na spełnienie się pozytywnego scenariusza, musimy być jednak przygotowani na najgorszy" - dodał.
W planie przewidziano organizację tzw. systemu recepcyjnego dla obywateli Ukrainy chcących uzyskać w Polsce status uchodźcy. Organizację tego systemu opracowano z myślą o trzech różnych wariantach działania, uzależnionych od liczby osób składających takie wnioski.
Pierwsze dwa warianty (napływ do 20 osób dziennie - wariant pierwszy, oraz pomiędzy 20 a 100 osób dziennie - wariant drugi) zakładają funkcjonowanie w oparciu o istniejący system, przy konieczności organizacji transportu dla cudzoziemców z przejść granicznych do jednego z dwóch ośrodków recepcyjnych (Biała Podlaska oraz Dębak) oraz uruchomienia dodatkowych obiektów.
Wariant trzeci, w sytuacji napływu ponad stu osób dziennie, zakłada utworzenie dodatkowych pięciu Centralnych Punktów Recepcyjnych na terenie województw podkarpackiego oraz lubelskiego w lokalizacjach zaproponowanych przez władze lokalne.
"Centralne Punkty Recepcyjne będą odpowiedzialne za przyjęcie cudzoziemców i kierowanie ich do docelowych ośrodków pobytowych. Środki przewozu z punktów recepcyjnych do ośrodków pobytowych zapewni Urząd ds. Cudzoziemców. Ośrodki pobytowe zostaną utworzone na bazie obiektów wskazanych przez wojewodów" - zakłada Urząd.
W planach przewidziano możliwość utworzenia obozowisk dla cudzoziemców m.in. na terenie poligonu wojskowego w Nowej Dębie (Podkarpackie), a także konieczność zweryfikowania dostępności materiałów oraz usługodawców na potrzeby prowadzenia obozowiska. Wskazuje się też na konieczność znalezienia terenu na obozowisko w woj. lubelskim (wstępnie zaproponowano teren byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej).
W ramach tych planów Urząd zakłada, że uda się przygotować 11 tysięcy miejsc pobytowych dla uchodźców z Ukrainy. Przewidziano, że będzie się ich kwaterować w ośrodkach lub na obozowiskach zgodnie z zasadą wyczerpywania wolnych miejsc w następującej kolejności: najpierw zakwaterowanie w jednym z aktualnie istniejących ośrodków dla cudzoziemców, potem w pięciu nowo pozyskanych ośrodkach, później utworzenie kolejnych pięciu Centralnych Punktów Recepcyjnych, wreszcie poligon w Nowej Dębie.
Na bieżąco Urząd konsultuje się z wojewódzkimi służbami zarządzania kryzysowego co do dostępności potencjalnych obiektów na potrzeby kwaterowania napływających uchodźców oraz odpowiedniego wyposażenia tych miejsc w koce, łóżka, materace itp. Dane "są uzupełniane o informacje uzyskane z Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża" - podkreślono. (PAP)
wkt/ gdyj/ pz/ jbr/
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.
Mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
Ciągle pozostaje ona wpływową postacią na krajowej scenie politycznej.
Otwarcie paryskiej katedry po wielkim pożarze odbędzie się 7 grudnia.