Odbywające się w tych dniach posiedzenie Konferencji Episkopatu Brazylii zaowocowało oficjalną notą na temat zbliżających się mistrzostw świata w piłce nożnej.
Biskupi wyrażają z jednej strony radość z rozgrywek piłkarskich, z drugiej jednak stają w obronie tej części społeczeństwa, która cierpi z powodu wykluczenia czy niesprawiedliwości. Wielkie inwestycje finansowe na budowę stadionów i całej infrastruktury, związane z tym wydarzeniem sportowym, tworzy się kosztem publicznej służby zdrowia czy jakości brazylijskiego szkolnictwa. Spowodowało to wiele protestów społecznych w różnych częściach kraju.
W nocie zatytułowanej „Gra o życie” biskupi zaznaczają, że Brazylijczycy znani z gościnności i radości będą potrafili dobrze przyjąć wszystkich, którzy z różnych stron świata przybędą, aby uczestniczyć w mistrzostwach piłki nożnej. Dalej jednak pasterze Kościoła wyrażają ubolewanie, że przygotowania do mistrzostw świata stały się priorytetem dla państwa, co spowodowało wiele manifestacji w obronie suwerenności kraju i podstawowych praw osób najbardziej dotkniętych brakiem efektywnej polityki społecznej, eliminującej oznaki biedy czy przemocy. „Nie można się zgodzić na to, by z powodu mistrzostw świata rodziny i całe wspólnoty były usuwane ze swych domostw z powodu budowy stadionów i innych prac budowlanych, przez co wyraźnie pogwałcono prawo do mieszkania. Ponadto nie można się pogodzić z tym, by rozgrywki sportowe pogłębiały jeszcze bardziej nierówności społeczne w miastach, powodowały degradację środowiska naturalnego czy też uzasadniały ustanawianie ram instytucjonalnych za pomocą dekretów, rozporządzeń i uchwał” – protestują biskupi we wspomnianym dokumencie.
Pasterze brazylijskiego Kościoła zachęcają na koniec społeczeństwo swego kraju, by włączyło się w akcję „mistrzostw świata rozgrywanych w pokoju”, czy też w kampanię „Gra o życie: powiadom o handlu ludźmi!”. Biskupi proszą Matkę Bożej z Aparecidy, Patronkę Brazylii, o opiekę na ten zbliżający się czas zbratania i pojednania między narodami.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.