„Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o trzęsieniu ziemi, którego skutkiem są ofiary śmiertelne, ranni, jak również szkody materialne i tylu ewakuowanych w tym umiłowanym kraju”.
Tak Papież Franciszek w telegramie wysłanym na ręce kard. Ricarda Ezzatiego Andrello SDB wyraził solidarność z ofiarami kataklizmu, którego epicentrum znajdowało się u wybrzeży Chile, w rejonie miasta Iquique.
Papież zapewnił wszystkich Chilijczyków o modlitwie, zwłaszcza za tych, którzy zginęli. Zaapelował do wszystkich wspólnot chrześcijańskich, instytucji państwowych i ludzi dobrej woli, by w tym trudnym czasie, w duchu hojnej i braterskiej miłości, udzielili skutecznej pomocy tym, którzy jej potrzebują.
Solidarność z osobami dotkniętymi skutkami katastrofy wyraziło wiele środowisk kościelnych. Specjalną Eucharystię w intencji ofiar odprawił w katedrze w Iquique bp Guillermo Patricio Vera Soto, który odbył ingres do tej świątyni zaledwie kilka dni temu, 29 marca. Rejon tamtejszej diecezji został szczególnie mocno doświadczony skutkami trzęsienia.
Hierarcha odwiedził również rannych w szpitalach, rozmawiał na ulicach miasta z tymi, którzy zostali pozbawieni dachu nad głową. Spotkał się także z przedstawicielami różnych parafii, by opracować strategię pomocy najbardziej potrzebującym. „Osoby, żywe świątynie Pana, są w tym momencie naszym absolutnym priorytetem” – powiedział bp Vera Soto.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,2 stopnia mało miejsce 1 kwietnia. Dziś w nocy nastąpiły kolejne silne wstrząsy wtórne o sile 7,4 stopnia i epicentrum ok. 45 km na południowy zachód od miasta Iquique. W wyniku pierwszego trzęsienia zginęło 5 osób. Na skutek zniszczeń, a także w obawie przed kolejnymi wstrząsami i możliwością pojawienia się fal tsunami, blisko milion ludzi ewakuowano.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.