Grób wojownika w muzeum w Gliwicach

Wyposażenie grobu wojownika z Pławniowic z II wieku naszej ery wraz z rytualnie zniszczonym mieczem - to jeden z najcenniejszych archeologicznych skarbów odkrytych na terenie powiatu gliwickiego. Będzie go można zobaczyć w Muzeum w Gliwicach (Śląskie).

Zwiedzający, jak poinformowała Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach, będą mieli okazję obejrzeć znaleziska - "od epoki kamienia do nowożytności" - odkryte w trakcie wieloletnich badań wykopaliskowych prowadzonych na ziemi gliwickiej.

Na ekspozycji "Przeszłość powiatu gliwickiego. Vademecum archeologiczne" znajdą się liczące ok. 10 tys. lat zabytki z radiolarytu - surowca, z którego wyroby występują prawie wyłącznie w okolicach Gliwic, odkryty w Pyskowicach szkielet mamuta, pochodzące z neolitu siekierki i toporki, wyposażenie grobu wojownika z Pławniowic z II wieku naszej ery wraz z rytualnie zniszczonym mieczem.

Muzeum zaprezentuje również skarb średniowiecznych monet, czyli tzw. brakteatów z Chudowa (jednostronnie wybijanych monet). "Z wykopalisk w Chudowie pochodzić będą także piętnastowieczne kafle, na których widnieją rzadkie obrazy o tematyce religijnej i rycerskiej. Na jednym z nich zobrazowano św. Krzysztofa z symbolizującym Chrystusa pelikanem na ramieniu, na innym - św. Jerzego zabijającego smoka" - poinformowała Chudyba.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek w Zamku Piastowskim - oddziale Muzeum w Gliwicach.

Wystawie towarzyszyć będzie publikacja - "Przeszłość powiatu gliwickiego. Vademecum archeologiczne". Autorami książki, pomyślanej jako przewodnik dla wszystkich miłośników i pasjonatów archeologicznej przeszłości regionu, są kuratorzy wystawy - archeolodzy Monika Michnik i Radosław Zdaniewicz.

«« | « | 1 | » | »»
 • Antoni
  06.04.2014 18:52
  Nie podoba mi się eksponowanie ludzkich szczątków w muzeum. Redakcja portalu WIARA powinna wykazać się większym szacunkiem dla zmarłych, a nie bez zastanowienia umieszczać tego typu informacje na portalu wiara. Chyba, że redaktor byłby zadowolony, gdyby ludzie mogli oglądać trupa jego dziadka w muzeum.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  5°C Sobota
  noc
  2°C Sobota
  rano
  9°C Sobota
  dzień
  10°C Sobota
  wieczór
  wiecej »