Adam Bielecki (KW Kraków) i hiszpański alpinista Alex Txikon z międzynarodowej wyprawy, której celem jest wytyczenie nowej drogi na szczyt Kanczendzongi (8585 m) północną ścianą, dotarli do wysokości 7300 m. Po zaporęczowaniu zeszli do bazy na odpoczynek.
Uczestnikami North Face Expedition 2014 są jeszcze trzej Rosjanie - Denis Urubko (jeden z najwybitniejszych himalaistów), Artiom Braun i Dmitrij Siniew. Txikon z Kraju Basków ma w dorobku wejścia bez tlenu na 10 ośmiotysięczników.
"Ósmego maja Denis i Artiom zeszli na 6600 m, natomiast Alex, Dmitrij i ja po nocy spędzonej w C2 (6650 m) doszliśmy do C3 na 7100 m. W piątek rano Alex i ja wyszliśmy z C3; położyliśmy na grani ostatnie 250 m naszych lin - do wysokości 7300 m. Droga cały czas trzyma trudności i wymaga poręczowania. Czekamy na dostawę jeszcze 200 m lin z Katmandu; są już w drodze" - poinformował na Facebooku Bielecki.
Do trzeciego obozu dotarli także pozostali alpiniści. "Tak jak my spędzili z nami dwie noce. Po drugiej na 7100 m, schodzimy do bazy na odpoczynek. Pogoda nas nie rozpieszcza, ale tragicznie nie jest - dajemy radę" - dodał Bielecki. Natomiast Urubko napisał: "Nasila się zmęczenie, jest cholernie zimno".
Od Zatoki Bengalskiej nadchodzi monsun i najpierw uderza w masyw Kanczendzongi, trzeciej najwyższej góry Ziemi (po Mount Evereście i K2 w Karakorum). Zazwyczaj poprzedza go okres dobrej pogody i to stwarza szansę dla uczestników North Face Expedition 2014.
W połowie maja 1992 roku w pobliżu wierzchołka Kanczendzongi zaginęła Wanda Rutkiewicz, najwybitniejsza himalaistka, zdobywczyni ośmiu z 14 ośmiotysięczników. Z Polaków na szczycie stanęli: 11 stycznia 1986 roku Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki (pierwsze wejście zimowe), 15 maja 2001 - Piotr Pustelnik i 18 maja 2009 - Kinga Baranowska.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.