Kolejny okrągły stół jedności narodowej odbędzie się w sobotę w Doniecku - oświadczył w środę były prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk, który przewodniczył w Kijowie pierwszemu takiemu spotkaniu, poświęconemu uregulowaniu konfliktu na wschodzie kraju.
"Bierzemy na siebie ogromną odpowiedzialność, zapraszając uczestników okrągłego stołu do Doniecka" - powiedział kończąc obrady z udziałem władz, opozycji, przedstawicieli kół naukowych i duchowieństwa.
Gubernator obwodu donieckiego Serhij Taruta zapewnił, że w ciągu dwóch dni będzie w stanie przygotować kolejny etap okrągłego stołu w Doniecku. Występując wcześniej przed zgromadzonymi oświadczył, że ludzie w donieckim zagłębiu węglowym, Donbasie, nie wypowiadają się przeciwko Ukrainie, lecz przeciwko obecnym władzom w Kijowie.
"Większość ludzi w Donbasie jest za niepodzielną Ukrainą, ale przy tym są przeciwni kijowskim władzom" - podkreślił.
Taruta wyraził opinię, że pierwszym krokiem ku uspokojeniu buntów prorosyjskich separatystów i popierających ich mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego mogłoby być opuszczenie przez ludzi Majdanu Niepodległości w Kijowie. Znajduje się tam wciąż miasteczko namiotowe przeciwników obalonego ponad dwa miesiące temu prezydenta Wiktora Janukowycza.
"Ludzie w Donbasie mówią: mamy podwójne standardy - na Majdanie można protestować, a u nas nie? Trzeba porozumieć się z patriotami na Majdanie, żeby na nim posprzątać. W Donbasie zostanie to odebrane bardzo dobrze. Wiem, że trudno się o tym rozmawia, ale należy to robić" - powiedział.
Wybór daty kolejnego spotkania był jedynym ustaleniem pierwszego spotkania okrągłego stołu jedności narodowej.
Podczas obrad głos zabierali głównie politycy. Przedstawiciele władz mówili, że chcą dialogu z mieszkańcami wschodnich regionów, lecz nie będą rozmawiali z uzbrojonymi ludźmi. Opozycja apelowała o wyprowadzenie wojsk uczestniczących w operacji antyterrorystycznej przeciwko prorosyjskim separatystom i domagała się podwyższenia statusu języka rosyjskiego. Obie strony zgadzały się, że Ukrainie potrzebna jest decentralizacja, która zwiększy niezależność władz lokalnych od centrum.
Serię okrągłych stołów jedności zainicjowali pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow i premier Arsenij Jaceniuk. Po środowych obradach ukraińskie MSZ oświadczyło, że rozwiązania wypracowane przez uczestników tych spotkań zostaną wcielone w życie.
"Dialog jedności narodowej jest odpowiedzią ukraińskich władz na dążenie obywateli Ukrainy do wspólnego, pokojowego i zgodnego rozwoju jednego, niepodzielnego i suwerennego państwa" - napisał ukraiński MSZ.
Ministerstwo zaznaczyło, że okrągły stół kolejny raz potwierdza, że Kijów wypełnia porozumienia z Genewy, gdzie Ukraina zobowiązała się, że wraz ze Stanami Zjednoczonymi, UE i Rosją będzie dążyła do deeskalacji napięcia w swych obwodach wschodnich.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.