Gdańsk gościł dziś króla! Ulicą Długą i Długim Targiem przeszedł orszak z Kazimierzem Jagiellończykiem na czele.
Już po raz dziesiąty 24 maja gdańszczanie obchodzili Święto Miasta. Centralnym punktem obchodów była parada "Vivat Gdańsk, Vivat Rzeczpospolita". O 12.30 spod Złotej Bramy wyruszył złożony z kilkudziesięciu osób, kolorowy orszak króla Polski Kazimierza Jagiellończyka.
- To wyjątkowy sposób uczczenia rocznicy zwycięstwa nad Krzyżakami i przekazania miasta w ręce polskich władz. Święto Miasta Gdańska w pierwszej kolejności ma za zadanie upamiętnić rocznicę uszlachetnienia gdańskiego herbu. Dokładnie 25 maja 1457 roku król nadał swym przywilejem złotą koronę do dwóch krzyży - tłumaczy Arkadiusz Dzikowski, mistrz Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, który wcielił się w postać Kazimierza Jagiellończyka.
Orszak królewski przemaszerował ulicę Długą i Długim Targiem, a następnie zatrzymał się przed Zieloną Bramą. Na ustawionej tam scenie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i radni miejscy przyjęli honorowo króla i oddali mu władzę w mieście. - Co roku odtwarzamy rytuał sprzed setek lat, aby współczesnym pokoleniom gdańszczan oraz turystom przypomnieć korzenie współczesnego Gdańska - mówi prezydent.
W paradzie, oprócz króla Kazimierza Jagiellończyka, wzięli udział rekonstruktorzy w strojach rycerzy, mnichów i chłopów. Do tego trupa cyrkowa, szczudlarze i setki mieszkańców Gdańska.
- To doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Dzieci mają okazję zobaczyć rycerzy i damy dworu, a dorośli dowiedzieć się nieco więcej o historii własnego miasta - komentuje pani Maria, gdańszczanka.
"Vivat Gdańsk, Vivat Rzeczpospolita" to nie jedyna atrakcja jaka czekała na uczestników Święta Miasta. W ramach imprezy odbyły się Rodzinny Bieg Gdańszczan, Bursztynowa Parada, koncerty oraz piknik miejski.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.