Chodzenie - lekiem na Alzheimera?

Dwadzieścia minut ćwiczeń trzy razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko choroby.

Naukowcy z Cambridge twierdzą, że nawet wysiadając z autobusu jeden przystanek wcześniej i pieszo pokonując resztę drogi można zapobiec niszczycielskiej chorobie. Odkryli, że jedna trzecia wszystkich przypadków wystąpień Alzheimera wiąże się ze stylem życia, aktywnością fizyczną, otyłością, paleniem, wysokim ciśnieniem krwi czy niskim wykształceniem. Ale to brak ćwiczeń okazał się największym zagrożeniem. Naukowcy uważają, że regularna aktywność fizyczna zapewnia stały przepływ krwi bogatej w tlen do mózgu. To ma zapobiegać odkładaniu białek się w mózgu, które powodują chorobę Alzheimera.

Łącznie u 850.000 Brytyjczyków zdiagnozowano demencję, w tym chorobę Alzheimera – choć liczba ta może podwoić się w 2050 roku z powodu starzenia się populacji.

Nie ma skutecznych metod leczenia i choroba wywiera niszczący wpływ na rodziny, powodując także duże obciążenia dla służby zdrowia w Wielkiej Brytanii.

Badacze twierdzą, że dorośli mogą obniżyć ryzyko choroby, gdy np. zaczną chodzić do pracy.

Profesor Carol Brayne z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Cambridge, powiedział: "Nie możemy zapobiec demencji i chorobie Alzheimera w ogóle. Ale w pewnej mierze są do uniknięcia". Zalecił także kilka energicznych spacerów w ciągu tygodnia.

Wytyczne służby zdrowia mówią, że dorośli powinni co najmniej dwie i pół godziny ćwiczyć w tygodniu, w tym w ogrodzie lub w domu.

Profesor Brayne zwrócił uwagę, że dorośli powinni próbować dopasować ćwiczenia do ich trybu życia. "Aktywności fizyczna zmniejsza poziom otyłości, nadciśnienia i cukrzycy, i chroni niektórych ludzi przed zachorowaniem na demencję, a także prowadzi do zdrowszej starości" - stwierdził.

Dr Doug Brown, z Alzheimer Society, powiedział: "Regularne ćwiczenia są dobrym miejscem do rozpoczęcia, a także unikanie palenia i przejście na dietę śródziemnomorską".
Statystycznie jeden na trzech dorosłych powyżej 65 roku życia będzie mieć kłopoty z demencję. Choroba Alzheimera jest jej najczęstszą postacią.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
22°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
29°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »