Ukamienowali kobietę za rzekome cudzołóstwo

Islamiści z organizacji Państwo Islamskie ukamienowali kobietę w mieście Ar-Rakka, na północy Syrii, za rzekome popełnienie cudzołóstwa - pisze w sobotę agencja AP. Na zajętych terenach w Syrii i Iraku dżihadyści stosują surową wykładnię szariatu.

Ukamienowanie miało miejsce 18 lipca po zmroku, w pobliżu stadionu piłkarskiego w Ar-Rakce, mieście uchodzącym za główny bastion Państwa Islamskiego w Syrii.

Najpierw duchowny sunnicki odczytał wyrok skazujący Faddah Ahmad na śmierć, następnie na miejsce egzekucji podjechała ciężarówka, z której wyładowano stos kamieni. Obok bojownicy wykopali dziurę w ziemi, do której zapędzili skazaną. Miejscowej ludności rozkazano, by chwyciła za kamienie i wykonała wyrok, jednak nikt się nie zgłosił, więc bojownicy zrobili to sami.

Jeden ze świadków zdarzenia, który skontaktował się z agencją AP przez program Skype, twierdzi, że w tłumie usłyszał, iż kobieta przed egzekucją została zabrana do szpitala, gdzie podano jej znieczulenie. Według innego źródła była wdową.

Jak pisze AP, dzień wcześniej w mieście Tabka w ten sam sposób została zabita 26-letnia Szamseh Abdullah, również za rzekome cudzołóstwo.

Były to pierwsze tego rodzaju egzekucje na zajętych przez dżihadystów obszarach w północnej Syrii. Na terytoriach znajdujących się pod ich kontrolą bojownicy terroryzują miejscową ludność i stosują surową wykładnię prawa islamskiego, szariatu, która m.in. każe odcinać dłonie osobom przyłapanym na kradzieży. Według AP islamiści niedawno ukarali czternastoletniego chłopca za niedotrzymanie postu w czasie ramadanu, przywiązując go do przypominającej krzyż konstrukcji i zostawiając go na kilka godzin w palącym słońcu.

O ukamienowaniu obu kobiet zrobiło się głośno dopiero kilka tygodni po fakcie, gdy w internecie, m.in. na Twitterze, zaczęły pojawiać się zdjęcia potwierdzające wersję wydarzeń ustaloną przez AP na podstawie relacji świadków i działaczy praw człowieka. Na fotografiach widać m.in. grupę ludzi na placu, duchownego odczytującego wyrok przez megafon oraz kilku brodatych mężczyzn, trzymających w rękach broń automatyczną lub zbierających kamienie. "Zamężna kobieta kamienowana w obecności wiernych" - głosi podpis pod jednym ze zdjęć.

Jako pierwsze o dwóch przypadkach kamienowania poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, dysponujące siecią informatorów w całym kraju. Doniesienia te potwierdziło później Centrum Dokumentacji Przemocy, syryjska organizacja dokumentująca przypadki naruszania praw człowieka w syryjskiej wojnie domowej. Human Rights Watch dotąd nie uzyskała potwierdzenia z niezależnych źródeł.

Państwo Islamskie - sunnicka organizacja zbrojna wcześniej znana jako Państwo Islamskie Iraku i Lewantu (ISIL) - podbiło znaczne obszary na zachodzie i północy Iraku oraz w Syrii, a na zajętych terenach proklamowało sunnicki kalifat. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Niedziela
wieczór
1°C Poniedziałek
noc
1°C Poniedziałek
rano
1°C Poniedziałek
dzień
wiecej »