Kard. Müller spotkał się z rektorami polskich seminariów duchownych.
Na uniwersalność Kościoła i w związku z tym potrzebę otwartego formowania przyszłych kapłanów, aby byli odpowiedzialni za wspólnotę, która ogarnia cały świat, różne kultury i narody wskazał dziś prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard L. Müller podczas spotkania w Łomży z rektorami diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych. Tematem 50. Konferencji Rektorów WSD jest w tym roku „Rozeznawanie powołania i przyjmowanie kandydatów do seminarium duchownego".
Nowowybrany przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych ks. dr Wojciech Rzeszowski powiedział KAI, że spotkanie z kard. Müllerem było niespodzianką, bowiem rektorzy nie wiedzieli wcześniej, że w tym czasie prefekt watykańskiej kongregacji będzie przebywał w Polsce, w okolicach Łomży, gdzie odbywa się właśnie ich spotkanie. – Jego wolą i pragnieniem było, aby spotkać się z Konferencją Rektorów, a naszą radością, że mogliśmy gościć tak znamienitego gościa – zaznaczył ks. Rzeszowski.
Obecność prefekta Kongregacji Nauki Wiary – jak podkreślił ks. Rzeszowski - miała podwójny wymiar: liturgiczny – bowiem pod jego przewodnictwem księża celebrowali Mszę świętą oraz formacyjny i eklezjalny dla rektorów, bo mogli uczestniczyć w spotkaniu, w czasie którego kardynał dzielił się swoją troską o powołania, przyszłość Kościoła, widzianą z perspektywy watykańskiej.
- Przypomniał nam o fundamentalnych rysach duchowości kapłana i jego tożsamości, ale też wskazywał na uniwersalność Kościoła i potrzebę otwartego formowania przyszłych kapłanów, aby byli odpowiedzialni za cały Kościół - wspólnotę, która ogarnia cały świat, różne kultury i narody – powiedział ks. Rzeszowski.
- Jednocześnie jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary wskazywał nam ważne kwestie związane z przemianami świata czy różnymi trudnościami, które z nich mogą wynikać – relacjonował rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Dykasterii, którą kieruje kard. Müller podlegają bowiem także sprawy nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych, dlatego podczas spotkania z rektorami kardynał prefekt radził, aby już na etapie formacji do kapłaństwa pomagać alumnom dojrzewać, a ewentualne problemy rozwiązywać wcześniej, aby można ich było uniknąć w przyszłości.
Głównym tematem tegorocznego, 50. spotkania Konferencji Rektorów jest „Rozeznawanie powołania i przyjmowanie kandydatów do seminarium duchownego”.
- To – jak stwierdził w rozmowie z KAI ks. Rzeszowski – temat „standardowy” bo Kościół prowadząc seminaria od wielu lat rozeznaje powołania, jednak zarazem jest to temat nowy bo czasy są inne i inni są kandydaci zgłaszający się do seminariów. Ich inność polega m.in. na tym, że są wychowani przez zupełnie inny świat, nowe formy komunikowania się i nowy styl życia, gdzie przeważa duch konsumpcjonizmu czy hedonizmu, nastawienie na przyjemność, używanie i konsumowanie różnego rodzaju dóbr czy wrażeń zmysłowych.
- O ile samo rozeznawanie jest procesem tradycyjnym, to obecnie wymaga ono nowej wrażliwości, nowej uwagi i przyglądania się młodym ludziom, na ile faktycznie mają łaskę powołania i na ile są zdolni ją zrealizować – zwraca uwagę przewodniczący Konferencji Rektorów. Chodzi bowiem o to, aby znając kandydatów móc dostosować proces formacji do tego kim są, aby był on jak najbardziej owocny. Rozeznanie jest więc przygotowaniem gruntu do dalszej pracy i formacji w przyszłości – dodał.
W programie zjazdu rektorów wiele uwagi poświęcono problemom natury psychoseksualnej seminarzystów. Jak zauważa ks. rektor Rzeszowski, świadomość Kościoła w tej materii jest obecnie dużo większa a i zagrożenia są też dużo większe ze względu na łatwą dostępność w telewizji i internecie materiałów z szeroko rozumianą seksualnością. - Powszechność zjawiska i seksualizacja współczesnego świata wpływa na to, że chcemy czy nie chcemy, kandydaci do seminariów też mają z tym kontakt – wprawdzie w różnym stopniu, choć czasem bywa, że i w problematycznym – stwierdził.
Ks. Rzeszowski zwrócił też uwagę, że obecnie Kościół kładzie znacznie większy akcent na profilaktykę nadużyć seksualnych. – To przynagla też środowiska formacyjne, żeby w tej materii się uwrażliwiały, przygotowywały programy prewencyjne a alumnów do mądrej i roztropnej pracy z młodzieżą. Przyszłym kapłanom, którzy w dużej mierze będą pracować wśród dzieci i młodzieży potrzebna jest umiejętność budowania dobrego kontaktu, wrażliwość związana z rozpoznawaniem ewentualnych nadużyć, czy radzenia sobie z tymi problemami w rozmowie duszpasterskiej czy konfesjonale.
Przewodniczący Konferencji Rektorów w rozmowie z KAI podkreślił też, że „aby dobrze pomagać innym, najpierw trzeba pomóc samemu sobie, siebie głębiej rozumieć, by być dojrzałym i zintegrowanym” stąd obecność takiej problematyki na konferencji. - Poświęcamy temu tyle uwagi, żeby w formacji pomagać przyszłym kapłanom integralnie się rozwijać i dojrzewać we wszystkich sferach życia, by z seminariów wychodzili jak najbardziej dojrzali. Taka jest nasza troska, ona dotyczy też sfery psychoseksualnej, która jest jednym z ważnych wymiarów ludzkich, choć ani nie najważniejszym ani nie najmniej ważnym – dodał.
50. Konferencja Rektorów potrwa do czwartku 4 września. Biorą w nich udział rektorzy seminariów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.