Hasło pielgrzymki: „Wspólnie z Bogiem ku nadziei, która nie zawodzi”.
W przygotowania do papieskiej wizyty w Albanii zaangażowane są zarówno siły kościelne, jak i świeckie. Jest to zatem „cenna okazja, aby spotkać się przy wspólnym stole i rozmawiać nie tylko z technicznego punktu widzenia, ale nade wszystko na temat głębokich idei, jakie towarzyszą Ojcu Świętemu w tej podróży apostolskiej” – zauważył przewodniczący Konferencji Episkopatu Albanii abp Angelo Massafra. Metropolita Szkodry zauważa, że przesłaniem Papieża Franciszka jest bez wątpienia nadzieja, o czym świadczy hasło tej pielgrzymki: „Wspólnie z Bogiem ku nadziei, która nie zawodzi”.
„Owocem świadectwa swoistego «ruchu oporu» w wierze ze strony narodu głęboko religijnego, niezależnie od wyznania, są odważni bohaterowie: nasi męczennicy – powiedział abp Massafra. – Nadzieja, jaką nam przekazali, jest wyzwaniem, które jesteśmy gotowi przyjąć w obliczu nowego zagrożenia: sekularyzmu. Powoduje on może nawet więcej ofiar niż komunizm. Tę nadzieję chcemy przekazać Europie i całemu światu” – podkreślił hierarcha. Wskazał także na otwartość Kościoła w Albanii na ekumenizm i dialog międzyreligijny: „Albańczycy są doskonałym przykładem współistnienia różnych wyznań. Istnieją podstawy, aby wiara w jednego Boga, która nas jednoczy, była bodźcem do szukania możliwych rozwiązań problemów społeczeństwa, w którym żyjemy”. Przewodniczący episkopatu wyraził też nadzieję, że wizyta Papieża w Albanii „odnowi zaangażowanie na rzecz wzrastania w wierze”.
***
Warto dodać, że przed zakończeniem audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał dziś o zbliżającej się jego pierwszej podróży europejskiej poza granice Włoch:
„W najbliższą niedzielę z Bożą pomocą udam się do Albanii. Postanowiłem odwiedzić ten kraj, bo tak wiele wycierpiał od straszliwego reżimu ateistycznego, a dzisiaj udało mu się osiągnąć pokojowe współistnienie tamtejszych grup religijnych. Już teraz pozdrawiam serdecznie naród albański i dziękuję za przygotowanie tej wizyty. Proszę wszystkich o towarzyszenie mi modlitwą za wstawiennictwem Matki Dobrej Rady. Dziękuję!” – dodał Franciszek.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.