Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin przywrócił doborowej dywizji Wojsk Wewnętrznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji imię Feliksa Dzierżyńskiego, twórcy radzieckich organów bezpieczeństwa i symbolu bolszewickiego terroru.
O decyzji tej w poniedziałek poinformowała agencja Interfax, powołując się na służbę prasową tych wojsk, według której Putin wydał w tej sprawie specjalny dekret.
Ta elitarna jednostka, wykorzystywana do ochrony porządku publicznego w Moskwie, w tym podczas akcji protestacyjnych opozycji, stacjonuje w Bałaszysze, 10 km na wschód od stolicy FR. Dywizja powstała w 1924 roku. Imię Dzierżyńskiego, jednego z najbliższych współpracowników Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina, nosiła w latach 1926-1994.
Imię zbrodniarza Putin przywrócił jednostce na prośbę jej weteranów. Decyzję tę uzasadnił "masowym heroizmem i odwagą, przejawionymi przez skład osobowy podczas działań bojowych w obronie ojczyzny i interesów państwowych".
Niewykluczone, że w następnej kolejności na Plac Łubiański w Moskwie, skąd został usunięty po puczu komunistycznym w sierpniu 1991 roku, wróci pomnik Dzierżyńskiego. Domaga się tego Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), wspierana przez nacjonalistyczną Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego i część prokremlowskiej partii Jedna Rosja.
O odbudowanie pomnika Dzierżyńskiego na Łubiance, przed siedzibą dawnego KGB i jego poprzedniczek, komuniści zabiegają od kilkunastu lat. Popierał ich w tym poprzedni burmistrz Moskwy Jurij Łużkow. W 2002 roku, w obliczu protestów ugrupowań demokratycznych, Kreml uznał ten pomysł za "nie do przyjęcia".
Jednakże Kreml nie oponował, gdy w 2005 roku z inicjatywy weteranów milicji przywrócono popiersie Dzierżyńskiego na dziedziniec Głównego Urzędu Spraw Wewnętrznych Moskwy przy ul. Pietrowka 38.
Dzierżyński w latach 1917-26 stał na czele najpierw Nadzwyczajnej Komisji ds. walki z kontrrewolucją i sabotażem (CzeKa), a po jej reorganizacji - Państwowego Zarządu Politycznego (GPU) i Zjednoczonego Państwowego Zarządu Politycznego (OGPU), policji politycznej radzieckiej Rosji. Jest odpowiedzialny za wymordowanie setek tysięcy "wrogów ludu", czyli przeciwników politycznych bolszewików. Z sondaży opinii publicznej wynika, że prawie połowa Rosjan pozytywnie ocenia dokonania Dzierżyńskiego.
W 2007 roku, gdy w Rosji obchodzono 130. rocznicę urodzin Dzierżyńskiego, Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) wydała z tej okazji tom jego listów miłosnych.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.