Reklama

"Noblista" z Czechowic-Dziedzic

Nagrody popularnie zwane "Katolickimi Noblami" rozdano w Warszawie w wigilię Dnia Papieskiego. Wśród laureatów znalazł się urodzony w Czechowicach-Dziedzicach architekt Stanisław Niemczyk.

Reklama

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wyróżniła Stanisława Niemczyka za osiągnięcia w kulturze chrześcijańskiej. Kapituła nagrody podkreśliła, że dał się poznać m.in. jako twórca niezwykłych kościołów.

Architekt dołączył do grona, w którym wcześniej znaleźli się między innymi poeta ks. Jan Twardowski, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki, fotograf Adam Bujak, poeta Marek Skwarnicki i aktor Krzysztof Kolberger.

Stanisław Niemczyk urodził się 71 lat temu w Czechowicach-Dziedzicach. Po studiach na Politechnice Krakowskiej podjął pracę w „Miastoprojekcie” w Tychach. Niemal od razu dał się poznać, jako twórca wyjątkowy. Uznanie przyniósł mu najpierw projekt domów wypoczynkowych w lesie koło Tychów, przypominających unoszące się w powietrzu kwiaty, połączone z gruntem jedynie łodygą szybu z klatką schodową. Już wówczas dopatrywano się w jego projekcie odwagi na miarę Le Corbusiera.

Radość z pierwszego na taką skalę sukcesu przysłonił cień krzyża choroby nowotworowej. Architekt walczył z nią dziewięć miesięcy. Wygrał. W sam raz, by wziąć się za projekt tyskiego kościoła Świętego Ducha. Jego bryła przypomina namiot - starotestamentalne miejsce spotkania Boga z człowiekiem.

Prace rozpoczęto w roku wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Niemczyk nie tylko zaprojektował świątynię. Codziennie, kwadrans po piętnastej, po zakończeniu pracy w biurze projektowym, przychodził na budowę. Podobnie było przy realizacji kolejnych sakralnych projektów w Katowicach i w Krakowie. Właśnie to połączenie procesu projektowania i budowy zyskało mu miano „polskiego Gaudiego”.

"Noblista" z Czechowic-Dziedzic   www.odkupiciela.katolik.bielsko.pl Czechowicki kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka, dzieło Stanisława Niemczyka. Miejsce szczególne w dorobku Niemczyka zajmuje kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w rodzinnych Czechowicach-Dziedzicach. Świątynia ukończona pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia przykuwa uwagę trzema wieżami. Dwie większe, symbolizują dwa minione tysiąclecia chrześcijaństwa. Trzecia, nieco niższa, uwieńczona krzyżem przypominającym pastorał św. Jana Pawła, oznacza trzecie tysiąclecie, w które Kościół właśnie wkracza.

Posypały się też wówczas nagrody: Pro Ecclesia et Pontifice z rąk samego Jana Pawła II w roku Wielkiego Jubileuszu 2000 oraz medal Per artem ad Deum (Przez sztukę do Boga) przyznany trzy lata temu przez Papieską Radę do spraw Kultury, których uwieńczeniem jest tegoroczny Totus. Odznaczenia kościelne dopełniają środowiskową Honorową Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz ministerialny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Gala wręczenia nagród Totus odbyła się w sobotę 11 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród wręczających je był pochodzący ze Starej Wsi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Nagrodę przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która powstała w 2000 r. jako żywy pomnik Jana Pawła II. Podczas Dnia Papieskiego fundacja prowadzi zbiórkę na program stypendialny dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
9°C Sobota
wieczór
6°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama