- Ja nie jestem jakimś mędrcem, za którym ludzie mieliby podążać; po prostu opowiadam o swoim doświadczeniu - tak o swojej najnowszej książce "Holyfood" mówił Szymon Hołownia na spotkaniu w płockiej Książnicy.
Ujęta w niekonwencjonalną formę książka, poradnik duchowy Szymona Hołowni, znalazła się w rękach wielu uczestników już na samym początku spotkania z autorem. Czym jest „Holyfood”, poza tym, że z pewnością nie książką kucharską? Jak wyjaśniał jej autor, jest to książka o tym, jak doprowadzić swoją duszę do właściwej kondycji.
- To tak naprawdę jest próba powiedzenia w zwięzłej formie, z czym ja się swoim życiu duchowym borykałem, jeśli chodzi o różne przyzwyczajenia, różne wyobrażenia Boga, Kościoła, o tym wszystkim, co nam się wydaje na temat wiary. Jak się tego wszystkiego pozbyć, jak próbować żyć prościej, łatwiej, lepiej w obszarze wiary - mówił Szymon Hołownia. Przyznał, że lubi eksperymentować z formą, co można było zauważyć, już przy książce „Tabletki z krzyżykiem”, uporczywie wystawianej w księgarniach... w dziale medycznym.
Nie tylko zawartość tej niedużej książki była tematem spotkania w płockiej Książnicy. Znany dziennikarz i publicysta m.in. przedstawił swoją opinię na temat kondycji Kościoła w Polsce, mówił o znaczeniu dyskusji i sporów, a także zachęcał do tego, by „nie być biernym konsumentem, ale samemu dbać o praktyki religijne i otwierać się na Boga”.
- W tej chwili widzę coraz więcej fajnych proboszczów, coraz więcej fajnych biskupów. Naprawdę w wielu miejscach zaczyna się to zmieniać. Ta nowa ewangelizacja, o której się trąbi, ona naprawdę zaczyna przynosić skutki. I to nie takie skutki, że się chodzi i krzyczy: „Jezus żyje!”, ale ludzie zaczynają się przejmować tym, w co wierzą, mają pomysł, jak o tej wierze ciekawie opowiadać - przyznał publicysta.
Szymon Hołownia, dziennikarz, publicysta, autor książek, jest dwukrotnym laureatem m.in. nagrody "Grand Press" i Nagrody Dziennikarskiej "Ślad". Założył Fundację Kasisi i Fundację Dobra Fabryka, które wspierają Dom Dziecka w Zambii, hospicjum w Rwandzie i szpital w Kongo.
Spotkanie z autorem książki "Holyfood" zorganizowane w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej przyciągnęło rekordową liczbę płocczan. Rozmowę z gościem poprowadziła Renata Kraszewska.
Więcej - w wydaniu papierowym "Gościa Płockiego".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.