Bronią krzyża na Giewoncie

Związek Podhalan i władze Zakopanego krytykują film reklamowy przygotowany przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym Giewont pokazywany jest bez krzyża.

Andrzej Skupień, prezes Związku Podhalan mówi, że organizacja, którą reprezentuje, nie zgadza się na próbę zmiany wizerunku Giewontu.

Przypomina, że Giewont jest dla górali znakiem wierności Bogu i Ojczyźnie. Przytacza też słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w 1997 roku pod Wielką Krokwią: "Nie wstydźcie się tego krzyża" oraz "Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na całą Polskę, od Tatr aż do Bałtyku, i ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum Corda! W górę serca!".

- Stanowczo żądamy zaprzestania takiego prezentowania wizerunku Giewontu i Tatr, który przez eliminowanie z przestrzeni publicznej krzyża - znaku wiary, patriotyzmu i tradycji, obraża nasze uczucia religijne i jest zakłamywaniem naszej historii i naszych postaw - mówi prezes Związku Podhalan.

Głos w dyskusji nad krytykowanym przez jednych, a chwalonym przez drugich nowym spotem promującym Polskę, wykonanym na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zabrał także Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego.

- Z przykrością stwierdzam, iż wizja producentów filmu, związana z usunięciem krzyża na szczycie Giewontu, jest zabiegiem nietrafionym i budzącym liczne kontrowersje, w szczególności wśród nas - mieszkańców Podhala - zaznacza J. Majcher.

Przypomina, że krzyż na Giewoncie zamontowany został przez zakopiańskich parafian 19 sierpnia 1901 roku. - Jest on ważnym symbolem dla wszystkich mieszkańców naszego kraju, znakiem przywiązania do kultury chrześcijańskiej, niezależnie od sytuacji politycznej naszego kraju. Od przeszło dziesięciu stuleci jest on symbolem powszechnie obecnym w codziennym życiu Polaków - dodaje zakopiański burmistrz.

- Ubolewam nad tym, że w kadrach filmu nie został uwzględniony rzeczywisty widok Giewontu wraz z krzyżem, będącym również wyjątkowym znakiem rozpoznawczym i identyfikacyjnym naszego miasta. Jednocześnie zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby w filmie reklamowym widok krzyża na szczycie Giewontu został przywrócony - zapewnia Janusz Majcher.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Jandesowski
  05.11.2014 11:51
  A tymczasem tęcza trafiła do netu.
  Można wyrazic swoje zdanie
  spaltecze.pl
 • Alpejski
  05.11.2014 12:26
  Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych usuwa krzyż na Giewoncie? Wirtualnie???

  No tak, wszak krzyż ten swoimi ramionami ogarnia całą Polskę…


  Nie wiem, co napisać, aby być grzecznym i nie obrażać tfu-rców tego filmu i ich mocodawców. Choć tu trzeba mocnych, żołnierskich słów. Do ………………………….. co się tutaj w Polsce wyprawia!!!! (przez szacunek dla waszych oczu drodzy czytelnicy, wykropkowałem to co se w duchu powiedziałem i niech mi Bozia wybaczy, że użyłem w myślach tak plugawych słów)

  Jestem członkiem Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS i myślę, że moi koledzy zareagują prawidłowo na ten skandal. Abstrahując od znaczenia religijnego, ochrona krajobrazu kulturowego powinna chronić reprodukcję tego krajobrazu w mediach. To ważny temat w dobie zwierzęcej nienawiści do tego, co ten kulturowy krajobraz ze sobą niesie. Postaram się w tej sprawie zadziałać i zainteresować kolegów.

  Jak widać idiotyczne wypowiedzi Kuczoka z przed paru lat, o konieczności usuwania krzyży z Tatr – przypomnę kuriozalną i chamską wypowiedź tego, pożal się Boże intelektualisty, o tym, że krzyż na Giewoncie przypomina mu hitlerowską swastykę zawieszoną przez Niemców na Mnichu podczas wojny. Napisałem mu wtedy, aby nigdy nie wyjeżdżał w Alpy, bo tam to na każdym szczycie krzyż i przeżywać będzie prawdziwe katusze. Ale nie przypuszczałem, że jego wypowiedzi torują komuś drogę do czynów, na razie wszak wirtualnych, ale jakże diabolicznych i antypolskich.

  Rzeczywistość w Polsce jak widać skowyczy. Bezczelność się panoszy i nie widać tego końca.


  Kochani górale! Brońcie krzyża na Giewoncie!
  Zawsze swoją prostą i odważną wiarą byliście dla mnie wzorem i inspiracją. Wszak ile to Stolarczyk z wami się namęczył, ale to co posiał obrodziło stukrotnie i trwa, na moim i Waszym kochanym Podhalu.

  I nie dajcie sobie tego odebrać! Szczęść Wam Panie Boże!
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Wtorek
noc
9°C Wtorek
rano
15°C Wtorek
dzień
16°C Wtorek
wieczór
wiecej »