Wokół krakowskich Plant przez kilka godzin jeździł 11 listopada "Tramwaj patriotyczny". Młodzież śpiewała w nim pieśni narodowe.
Członkowie zespołu „Małe Słowianki” z Krakowa, zespołu „Anafora” z gimnazjum nr 1 w Myślenicach oraz uczniowie liceów i gimnazjów krakowskich, śpiewali w tramwaju liczne pieśni narodowe m.in. „Raduje się serce, raduje się dusza”, „My, Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”, „Deszcz jesienny, deszcz”.
Rozdawano też egzemplarze „Śpiewnika pieśni patriotycznych”, płyty z polskimi pieśniami patriotycznymi oraz chorągiewki w barwach narodowych.
-Teraz rozdajemy chorągiewki w tramwaju. Później jednak wraz z koleżankami i kolegami z innych szkół, będziemy to robić na ulicach Starego Miasta i na Rynku Głównym - powiedziały Daria i Joanna, uczennice klasy VI b ze Szkoły Podstawowej nr 153 w Krakowie.
Młodzież rozdaje co roku po kilka tys. egz. śpiewników i kilkadziesiąt tysięcy chorągiewek.
- Każdego roku wsiadam do „Tramwaju patriotycznego”, by „upolować” egzemplarz rozdawanego tam śpiewnika. Jest bowiem zawsze opracowany bardzo kompetentnie. Autorem wyboru pieśni i komentarzy historycznych jest znawca polskich pieśni patriotycznych Piotr Boroń, nasz b. senator z Krakowa. Opracował je znany krakowianom pieśniarz Jerzy Bożyk. Ważne przy śpiewaniu jest też, że nuty zostały napisane przez Halinę Raczyńską-Molik bardzo czytelnie - powiedział Alojzy Baron z Krakowa, historyk, kolekcjoner śpiewników patriotycznych.
Do rozśpiewanego tramwaju wsiadało na kolejnych przystankach, bardzo wielu pasażerów. Trudno było się przecisnąć.
- Kursowanie „Tramwaju patriotycznego jest fragmentem projektu „Młodzież pamięta”, który jest organizowany co roku przez Małopolskie Centrum Edukacyjne „MEC” i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie - powiedział Mariusz Cupiał, pomysłodawca i koordynator projektu.
- To już 25. edycja naszej akcji. Organizujemy ją dwa razy w roku: 3 maja i 11 listopada - dodał koordynator projektu.
Akcje w ramach projektu „Młodzież pamięta”, odbywały się także w kilku innych miastach Małopolski m.in. Chrzanowie, Krzeszowicach, Myślenicach i Wieliczce.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.