Na remont po pożarze w diecezji sosnowieckiej i w innych diecezjach udało się zebrać około miliona złotych.
Wierni parafii katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu mogą uczestniczyć w Mszach odprawianych w kościele, ale tylko w niedziele. W dni powszednie Eucharystia będzie nadal odprawiana w Domu Katolickim.
Proboszcz katedry ks. Jan Gaik w rozmowie z KAI szacuje, że na odbudowę świątyni zebrano do tej pory ponad milion złotych. Środki na prowadzenie prac, o które apelował tuż po tragicznym wydarzeniu biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, spływają nie tylko od sosnowieckich diecezjan, ale także od osób i instytucji z całej Polski, m.in. z kilku diecezji.
Po 100 tys. złotych przekazały archidiecezje krakowska i warszawska. Zbiórki na ten cel przeprowadziły już też m.in diecezja radomska i archidiecezja częstochowska. W niedzielę 23 listopada zbiórka była prowadzona w kościołach diecezji płockiej.
O parafialne zbiórki i przesyłanie pieniędzy bezpośrednio na główne konto zbiórki zaapelował też metropolita wrocławski abp Józef Kupny. W niedzielę Chrystusa Króla w świątyniach diecezji sosnowieckiej czytany był list bp. Grzegorza Kaszaka dotyczący sytuacji po pożarze. Hierarcha dziękował przede wszystkim diecezjanom za wsparcie.
W liście bp Kaszak przypomniał o wielkim wysiłku, jaki w remont katedry włożyły poszczególne wspólnoty. Klerycy zaangażowali się w prace porządkowe na terenie świątyni. Mieszkańcy domu Wspólnoty "Betlejem" z Jaworzna wspólnie z opiekunem najpierw wzięli udział w sprzątaniu świątyni po pożarze, a potem ze spalonych dachówek i drewnianych belek wykonali pamiątkowe ikony, by pieniądze z ich sprzedaży przeznaczyć na odbudowę świątyni. W ubiegłą niedzielę odbył się natomiast koncert charytatywny na rzecz odbudowy katedry.
Gotowy jest projekt nowego dachu, gromadzone są także materiały do wykonania metalowo-drewnianej konstrukcji. O ile nie nastąpi gwałtowne pogorszenie pogody, prace ruszą najpewniej za ok. półtora tygodnia, a uzależnione będą od pozwoleń wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz Urzędu Miasta w Sosnowcu. Nowy dach, podobnie jak zniszczony w pożarze, pokryty zostanie dachówką.
Dach zabytkowej sosnowieckiej katedry spłonął doszczętnie w nocy z 28 na 29 października br. W akcji gaszenia uczestniczyło ponad 60 strażaków z 22 zastępów. Choć starano się używać jak najmniej wody, z konieczności zalano część słynnych malowideł ściennych Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły, z których słynęła wybudowana w latach 1893-1899 świątynia.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.