Cicha wojna: Prześladowanie mniejszości religijnych w regionach dotkniętych konfliktami”. Taki jest temat seminarium trwającego od wczoraj w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Zaprezentowano na nim raport organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Alarmuje ona, że w 116 krajach, to jest w ponad połowie krajów świata, wolność religijna jest w mniejszym czy większym stopniu ograniczona – począwszy od nękania i dyskryminacji aż po otwarte prześladowanie i przemoc.
20 państw jest klasyfikowanych jako kraje o wysokim stopniu nietolerancji religijnej czy aktywnego prześladowania, z czego w sześciu prześladowcą są reżimy totalitarne, natomiast w aż 14 agresorzy to muzułmańscy ekstremiści występujący przeciw mniejszościom religijnym. Stąd też w programie spotkania znalazły się relacje świadków – chrześcijan, którzy sami doświadczyli przemocy ekstremistów islamskich: z Pakistanu (dr Paul Bhatti), Libanu i Syrii (siostra Hanan Yousef), Egiptu (Dina Raouf Khalil) oraz Nigerii (bp Stephen Mamza).
Obok innych czynników, takich jak «agresywny ateizm», a także «analfabetyzm religijny» polityków, przede wszystkim zachodnich, raport przedstawia również wzrost antysemityzmu w Europie Zachodniej.
Uczestniczący w seminarium politycy państw członkowskich Unii Europejskiej, przedstawiciele Kościołów, organizacji pozarządowych i dziennikarze podczas dyskusji panelowej mieli okazję rozmawiać o przyczynach prześladowań i aktualnych zagrożeniach dla wyznawania wiary. Seminarium towarzyszył zorganizowany przez europosła Marka Jurka pokaz filmu o prześladowaniu pakistańskiej chrześcijanki Asii Bibi. „Unia Europejska ma środki i może szukać sposobów przeciwdziałania ograniczaniu wolności religijnej zarówno przez łagodzenie skutków prześladowań, jak też przede wszystkim przez promowanie i ochronę prawa do wolności wyznania” – podsumowali organizatorzy, wyrażając nadzieję, że seminarium dialogu o prześladowaniach religijnych będzie ku temu inspiracją.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.