U paulinów rozpoczynają się „Pawełki”

Na Jasnej Górze i we wszystkich miejscach na świecie, gdzie posługują paulini, rozpoczyna się Nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy zakonu paulinów, nazywana popularnie „Pawełkami”.

„Pawełki” stanowią przygotowanie do najważniejszej uroczystości dla paulinów, czyli wspomnienia Pawła z Teb, który uważany jest za patriarchę i patrona Zakonu. W Kościele Pierwszy Pustelnik wspominany jest 15 stycznia, ale uroczystości z udziałem wiernych zawsze mają miejsce w niedzielę po tym wspomnieniu. W tym roku będzie to 18 stycznia.

- To szczególny czas przemiany serc dla wszystkich – zauważył o. Andrzej Grad. Podkreślił, że „poprzez udział w nabożeństwie mamy przypomnieć sobie życie św. Pawła na pustyni, jego spotkanie sam na sam z Bogiem i na nowo rozkochać się w życiu, jakie on prowadził, po to, by nie poprzestać na tym co zewnętrzne, ale by zmieniać nasze serca”.

Św. Paweł Pierwszy Pustelnik żył w Egipcie na przełomie III i IV wieku. Ponad 90 lat spędził na pustyni, sam na sam z Bogiem. Kiedy w połowie XIII w. na Węgrzech powstawał nowy zakon, do którego w początkach wstępowali różni pustelnicy, jako patriarchę obrano właśnie św. Pawła.

Na Jasnej Górze nabożeństwo „pawełkowe " rozpoczyna się każdego dnia o godz. 18.00. Zakonnicy udają się w procesji z zakrystii do bazyliki, a z niej - do bocznej kaplicy Denhoffów, dedykowanej Patriarsze Paulinów. Śpiewają hymny o prześladowaniach pierwszych chrześcijan i życiu Pawła na pustyni, a potem słuchają nauk o misji św. Pawła z Teb.

W tym roku kazania nowennowe skoncentrowane będą ściśle wokół życia i posługi św. Pawła – Chluby pustyni. To w nawiązaniu do niedawno wydanej książki „Ozdoba Pustyni czyli żywot św. Pawła I Pustelnika”, którą opracował prawie 300 lat temu o. Matthias Fuhrmann, profes Zakonu Paulinów prowincji austriackiej. Prezentacją tej pozycji paulini rozpoczęli Rok Życia Konsekrowanego. „Chluba pustyni czyli żywot św. Pawła z Teb” w części pierwszej przedstawia historię życia, Pisma Świętego i komentarzy Świętych Ojców, według zasad historii i ascetyki, dla pomnożenia czci tego wielkiego świętego. Część druga zawiera opisy przeniesienia relikwii i cuda dokonane za wstawiennictwem św. Pawła Pustelnika.

W czasie „Pawełek” każdego dnia inny z ojców będzie głosił rozważania według tematów: „Chluba pustyni” – Ojczyzna i narodziny Pawła, „Chluba pustyni” - Paweł starannie wychowany, „Chluba pustyni” – Paweł podąża za głosem powołania, „Chluba pustyni” – Demon różnymi pokusami niepokoi Pawła, „Chluba pustyni” – Paweł w ukochanej pustelni, „Chluba pustyni” – pochwała życia pustelniczego, „Chluba pustyni” – Pawłowi pożywienia i ubrania dostarcza palma, „Chluba pustyni” – o rozmowach Pawła i Antoniego.

Zakończeniem każdego nabożeństwa pawełkowego jest ucałowanie przez zakonników i wiernych relikwii św. Pawła Pustelnika. Pochodzący z XVII wieku relikwiarz wykonany jest w kształcie herbu paulińskiego: palmy z dwoma lwami po bokach i kruka z bochenkiem chleba w dziobie. Zakonnicy podchodzą do relikwiarza według zasady pierwszeństwa w powołaniu zakonnym, czyli od najstarszego do najmłodszego. Na Jasnej Górze niemal na każdym kroku napotykamy herb Zakonu, nawiązujący poprzez symbole do scen z życia św. Pawła. Widzimy na nim palmę, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruka przynoszącego mu przez lata chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po śmierci św. Pawła wygrzebały dół na jego grób.

Wyjątkowo uroczysty charakter mają ostatnie „Pawełki” świętowane zawsze w niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Pustelnika. Wtedy na nabożeństwo przychodzą głównie rodziny z dziećmi. Pustelnik uznawany jest bowiem za szczególnego opiekuna najmłodszych i matek spodziewających się rozwiązania lub pragnących mieć potomstwo. Biskup celebrans podchodzi do każdego dziecka i błogosławi je. Najmłodsi otrzymują przygotowane przez paulinów upominki w postaci obrazków, słodyczy i owoców pustyni – daktyli i fig.

O. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów podkreślił, że najbliższy czas powinno charakteryzować przede wszystkim pragnienie wewnętrznej odnowy i zastanowienie się nad zewnętrznym świadectwem życia. -Trzeba wrócić do fundamentu naszego powołania, do Tego, który po imieniu nas wezwał – powiedział o. Generał. Zauważył, że potrzeba dokonać dogłębnego rachunku sumienia co do powołania i to zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym. „Trzeba na nowo przylgnąć do Ewangelii, byśmy byli prorokami w tym świecie i byśmy umieli nieść drugiemu człowiekowi nadzieję”, zachęca o. Chrapkowski.

Na świecie, na wszystkich kontynentach, poza Azją, posługuje ponad 500 paulinów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
26°C Poniedziałek
noc
22°C Poniedziałek
rano
31°C Poniedziałek
dzień
32°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »