Wielkim wyzwaniem naszego stulecia jest dostosowanie Kościoła do zglobalizowanego świata, wypracowanie nowej równowagi między centralą a Kościołami lokalnymi – uważa kard. Reinhard Marx, członek Rady Kardynałów, która pomaga Papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej i Kościoła Powszechnego.
W wywiadzie dla tygodnika America przestrzega on przed centralizacją Kościoła, bo świadczyłoby to o jego słabości. Zapewnia on, że kardynałowie nie chcą tworzyć nowego Kościoła, ale dać mu świeże powietrze, pchnąć go naprzód.
Za jeden z istotnych elementów reformy kard. Marx uważa deklerykalizację Kurii Rzymskiej i administracji diecezji, a w szczególności obsadzanie urzędów kobietami. Jego zdaniem przykład musi pójść z góry, od Papieża i biskupów. Przy tej okazji wyraził on ubolewanie, że w nowoutworzonej Radzie ds. Ekonomicznych, której jest koordynatorem, nie ma ani jednej kobiety.
W wywiadzie dla amerykańskiego tygodnika przewodniczący Episkopatu Niemiec obszernie wypowiada się na temat synodu o rodzinie, przypominając postulaty niemieckiego Kościoła w sprawie komunii dla rozwodników oraz dowartościowania związków homoseksualnych. Dla kard. Marxa katolicka teologia małżeństwa bynajmniej nie jest jasna. Należy dostosować nauczanie Kościoła do Ewangelii i teologii.
Mówiąc z kolei o relacjach homoseksualnych, niemiecki hierarcha wskazuje, że punktem wyjścia dla etyki seksualnej nie powinno być „spanie ze sobą”, lecz miłość, wierność i dążenie do trwałej relacji. Nie wyjaśnia jednak, na czym by to miało polegać w odniesieniu do par homoseksualnych. Co więcej, wprowadza zamieszanie, twierdząc iż Kościół stawia po prostu relacje homoseksualne na innym poziomie niż heteroseksualne. Kpi przy tym z oponentów związków gejowskich, jakoby ci odmawiali homoseksualistom możliwości czynienia jakiegokolwiek dobra.
Kard. Marx dzieli się również przemyśleniami na temat obchodów 500-lecia reformacji. Podkreśla, że Kościół katolicki nie może świętować tej rocznicy, bo rozbicie jedności Kościoła nie jest czymś dobrym. Z drugiej strony pozytywnym faktem jest, że protestanci nie chcą obchodzić tej rocznicy bez katolików. Zdaniem kard. Marxa wydarzenie to może być okazją do uzdrowienia pamięci i zacieśnienia wzajemnych relacji. Będzie temu służyć między innymi wspólna pielgrzymka zwierzchników obu wyznań do Ziemi Świętej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.