Tworzył zaledwie przez pięć lat, lecz osiągnął bardzo wiele. Malarstwo Maurycego Gottlieba (1856-1879) przypomniano w krakowskim Muzeum Narodowym.
- To symboliczny powrót artysty do domu. W Krakowie bowiem studiował malarstwo u Jana Matejki, tu zmarł w wieku zaledwie 23 lat i został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej - mówiła Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego, które wraz z Muzeum Pałac Herbsta, będącego oddziałem Muzeum Sztuki, jest współorganizatorem wystawy malarstwa Gottlieba.
- Matejko wziął udział 19 lipca 1879 r. w pogrzebie swego ulubionego ucznia. Opłakiwał go, bo wiązał z nim nadzieje na kontynuacje swej drogi artystycznej malarza scen historycznych - dodała Maria Milanowska z Muzeum Sztuki w Łodzi, kuratorka wystawy „Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości”, czynnej od 13 lutego w Kamienicy Szołayskich - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.
„Jestem Polakiem i Żydem i chcę dla obu, gdy Bóg da pracować” - deklarował młody malarz w liście do przyjaciela. Dane mu było jednak pracować artystycznie jedynie przez pięć lat. Stworzył jednak w tym czasie sporo dojrzałych dzieł malarskich.
To najpełniejsza jak dotąd prezentacja prac ulubionego ucznia Matejki. Na wystawie pokazano 46 obrazów i rysunków Gottlieba z kilkunastu muzeów z Polski i zagranicy.
- Był doskonałym portrecistą. Portretował m. in. siostrę Annę, kolegę malarza Franciszka Żmurkę i ...samego siebie - powiedziała M. Milanowska.
Rysy malarza można rozpoznać m. in. w autoportretach, gdzie odziany jest m. in. w polski strój szlachecki czy w „Ahaswerze”.
- Na wielkim obrazie „Żydzi modlący się w synagodze podczas Jom Kippur”, który został wypożyczony z Muzeum Sztuki w Tel Avivie, aż trzy postacie mają rysy malarza! To piękne, symboliczne przedstawienie znaczenia Święta Pojednania - powiedziała kuratorka wystawy.
Siostrę Annę portretował ze szczególną czułością. Widział w niej sympatyczkę jego tożsamości polsko-żydowskiej. „Jeśli chcesz być moją dobrą siostrą, pisz do mnie po polsku” – apelował do niej w jednym z listów. Sportretował ją. in. w bogatym staropolskim stroju historycznym.
Do siedemnastego wieku nawiązują kostiumy postaci z podwójnego portretu „Shylock i Jessyca”. Ta malarska ilustracja do „Kupca weneckiego” Szekspira była pracą dyplomową malarza. Jego zainteresowania historyczne widać również m. in. w niewielkim obrazie przedstawiającym króla Kazimierza Wielkiego z legendarną Esterką.
- Wszystkie jego portrety nie mają charakteru dekoracyjnego. W rysach twarzy portretowanych podkreślono szlachetność i godność - stwierdziła M. Milanowska.
Młodszy brat Maurycego, urodzony w roku jego śmierci Leopold Gottlieb (1879-1934), był również malarzem. Studiował w Krakowie u Jacka Malczewskiego i Teodora Axentowicza. Był żołnierzem I Brygady Legionów Polskich. Stworzył wiele obrazów i rysunków przedstawiające żołnierzy Legionów.
Wystawę można oglądać do 2 maja w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego - oddziale MNK (pl. Szczepański 9).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.