W 20. rocznicę encykliki św. Jana Pawła II Evangelium vitae Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych zorganizowała w Rzymie specjalne sympozjum.
Papież Franciszek życzy, by ta inicjatywa, pogłębiając aspekty naukowe, antropologiczne i etyczne, wzbudziła odnowione zaangażowanie „w szerzenie kultury życia”. Czytamy o tym w przesłaniu, które w jego imieniu do uczestników rzymskiego spotkania skierował watykański sekretarz stanu. Ojciec Święty – pisze kard. Pietro Parolin – wyraża „uznanie tym wszystkim, którzy codziennie, mimo wielu trudności, dają świadectwo wierności Ewangelii życia”.
List na sympozjum o encyklice Evangelium vitae wystosował też przebywający jeszcze na leczeniu w Polsce abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych. Mówi pracujący w tej dykasterii ks. Dariusz Giers.
„Głównym celem spotkania jest potwierdzenie aktualności nauczania św. Jana Pawła II. Ksiądz arcybiskup w swoim przesłaniu do uczestników sympozjum stwierdził, że nauczanie to nie straciło nic na swojej aktualności, tym bardziej na swojej wewnętrznej mocy i pięknie. To nauczanie jest potwierdzone, rozwijane przez Papieża Franciszka. W ostatnim swoim przemówieniu do Papieskiej Akademii Pro Vita powtórzył on dokładnie apel św. Jana Pawła II: «Szanuj, broń, kochaj, służ życiu. Tylko na tej drodze znajdziesz sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście». Ksiądz arcybiskup podkreślił, że zasadniczą misją Rady, którą kieruje, jest obrona życia. Ta misja dotyczy również całego Kościoła, dlatego zaprosiliśmy przedstawicieli różnych dykasterii Kurii Rzymskiej i instytucji świeckich zaangażowanych w promocję i ochronę życia. Św. Jan Paweł II o wszystkich, którzy włączają się w tę służbę życiu, mówił: «Jesteście sługami życia, macie być zawsze i wszędzie sługami życia». Sługami życia są też rodzice. Troszczyć się o życie, to podstawowe zadanie rodziny. Sympozjum stanie się również, i to jest nasza nadzieja, bardzo użyteczne dla prac przyszłego Synodu Biskupów na temat rodziny. Św. Jan Paweł II tak pięknie mówił o sobie, że jest Papieżem życia i odpowiedzialnego rodzicielstwa” – powiedział ks. Giers.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.