W Iraku przebywa z wizytą solidarności kard. Fernando Filoni. Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów spędzi z tamtejszymi chrześcijanami Wielki Tydzień, niosąc im w imieniu Ojca Świętego wyrazy duchowej bliskości.
Dodajmy, że papieska solidarność z prześladowanymi wyznawcami Chrystusa ma również charakter konkretny. Z Bagdadu wróciła bowiem watykańska delegacja, na czele której stał podsekretarz Papieskiej Rady „Cor Unum” ks. Segundo Tejado Muñoz. Odwiedziła ona obozy dla uchodźców w północnym Iraku i spotkała się z przedstawicielami katolickich organizacji humanitarnych działających na miejscu. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego ks. Tejado Muñoz zaznacza, że choć obecnie zagrożenie ze strony islamistów nieco się zmniejszyło, to iraccy uchodźcy wojenni stają przed nowymi problemami:
„Mieliśmy także bardzo ciekawe spotkanie z przedstawicielem Narodów Zjednoczonych, który opisał nam całą sytuację. ONZ bardzo się niepokoi, ponieważ napływa coraz mniej funduszy pomocowych, co grozi cięciami niektórych projektów. Korzystam więc z okazji, by zaapelować o solidarność do katolików, byśmy nie musieli zamykać żadnego z projektów przez brak pieniędzy. Uważam, że panująca tam sytuacja jest mocno skomplikowana, a z humanitarnego punktu widzenia bardzo, bardzo ciężka” – powiedział podsekretarz Papieskiej Rady „Cor Unum”.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.