Młodzi artyści zaprojektowali tegoroczny grób Pański w krakowskim kościele pijarów. Ma bardzo oryginalną aranżację plastyczną.
Grób Pański w krypcie kościoła przy ul. Pijarskiej już po raz szósty jest aranżowany w rezultacie konkursu plastycznego. W jego jury zasiadają wybitni artyści plastycy, m.in. prof. Adam Brincken i prof. Stanisław Rodziński oraz ks. dr Józef Andrzej Nowobilski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie. - Daje to gwarancję, że przesłanie teologiczne będzie się łączyć z wysokimi walorami sztuki plastycznej - powiedział o. Mieczysław Rolka SP, rektor kościoła pw. Przemienienia Pańskiego.
Zwycięzcami tegorocznego konkursu zostali Joanna Woźniak i Norbert Tomczak. Są z wykształcenia grafikami. W 2012 r. ukończyli studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tematem teoretycznej części pracy końcowej Joanny Woźniak była metafizyka katolicka w sztuce współczesnej.
Zaprojektowany przez nich wystrój grobu Pańskiego jest bardzo ciekawy. Na tle rozdartej zasłony, nawiązującej do zasłony świątyni jerozolimskiej rozerwanej po śmierci Chrystusa, umieszczono monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Poniżej jest zwój białego płótna uformowany w taki sposób, jak gdyby okrywał ciało ludzkie. Na samym dole zaś niezwykła ośmioboczna chrzcielnica. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykłe lustro. Jeśli przybliżyć jednak do niej dłonie, zanurzają się one w świetlistej wodzie. To efekt wlania wody na lustrzane dno, dobrze odbijające światło.
Bogdan Gancarz /Foto Gość Wszystkie elementy aranżacji plastycznej mają uzasadnienie teologiczne Wszystkie te elementy mają uzasadnienie teologiczne. - Sam moment zmartwychwstania pozostaje tajemnicą. W aranżacji grobu najmocniejszy strumień światła, wyraz emanacji świętości skupiony został na Jezusie ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Dzięki lustrzanemu odbiciu wody i szklanym zwierciadłom promienie są dodatkowo rozpraszane, stwarzając przestrzeń i klimat do refleksji, modlitwy i adoracji. Światło przenika przez szaty, podkreślając miejsce, w którym znajdowało Ciało Zbawiciela. Pełni też rolę symboliczną - metafizycznego stwarzana, ożywiania, wydobywania z niebytu - powiedzieli J. Woźniak i N. Tomczak o przesłaniu teologicznym swego dzieła.
- Grób Pański w krypcie naszego kościoła przy ul. Pijarskiej 2 będzie można nawiedzać od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego - poinformował o. Rolka.
Krypta będzie otwarta: 3 kwietnia od godz. 17 do 24, 4 kwietnia - od godz. 7 do 19 i od godz. 20 do 22, 5 kwietnia - od godz. 9.30 do 18.30, 6 kwietnia - od godz. 9.30 do 18.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.