Wdzięczność za inicjatywy podejmowane przez Fundację Jana Pawła II, aby dziedzictwo tego wielkiego Papieża „użyźniało rolę Kościoła i podtrzymywało go w wędrówce przez dzieje” wyraził Ojciec Święty spotykając się z jej członkami.
Powstała w 1981 r. fundacja wspiera i realizuje inicjatywy o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, religijnym i charytatywnym związane z pontyfikatem Papieża Polaka. Najbardziej znanym elementem jej działalności jest pomoc edukacyjna i stypendialna dla młodzieży z Europy Wschodniej studiującej na KUL-u. Jednak, jak zaznaczył Franciszek, jej inicjatywy przybierają charakter „coraz bardziej powszechny, jak powszechny stał się kult, jakim lud Boży otacza” patrona fundacji.
„Dziękuję wam szczególnie za inicjatywy o charakterze edukacyjnym, które rozwijacie na rzecz młodych. Św. Jan Paweł II żywił bowiem zawsze wielką miłość do młodzieży i otaczał ją szczególną troską duszpasterską. A wy sprawiacie, że jego charyzmat i ojcostwo nadal przynoszą owoce. Także kapłanom i świeckim dajecie możliwość ubogacenia formacji dla lepszego przygotowania do towarzyszenia wspólnotom w podejmowaniu kulturowych i duszpasterskich wyzwań naszych czasów. W tym celu możecie czerpać także z bogatego nauczania społecznego, które zostawił nam św. Jan Paweł II i które okazuje się nad wyraz aktualne. Wystarczy wspomnieć o jednym ze słów-kluczy jego nauczania, jakim jest «solidarność». Jest to słowo, które dla niejednego powinno już zniknąć za horyzontem, a które tymczasem zachowuje dzisiaj całą swoją prorocką moc. Dlatego ważne jest, abyście wy jako pierwsi (...) żyli tą solidarnością między sobą, zasilając ją stale waszym chrześcijańskim braterstwem ożywianym przez modlitwę i posłuszeństwo Słowu Bożemu” – powiedział Papież.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.