Przygotowania do przyszłorocznej papieskiej pielgrzymki, organizacja Światowych Dni Młodzieży oraz obchody 1050. rocznicy chrztu Polski to główne tematy obrad Rady Stałej episkopatu, które trwają na Jasnej Górze.
Biskupi mówić też będą o beatyfikacji dwóch polskich franciszkanów, która odbędzie się w grudniu w Peru.
Obchody rocznicy chrztu Polski przebiegać będą w trzech wymiarach: ogólnopolskim, diecezjalnym i, co bardzo ważne, także parafialnym – powiedział abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący episkopatu Polski przypomniał, że główne uroczystości jubileuszowe będą miały charakter nie tylko religijny, ale także narodowy, bo prawdopodobna data chrztu Polski, 14 kwietnia, jest też początkiem istnienia państwa polskiego.
„Do tego wydarzenia trzeba się dobrze przygotować, trzeba obudzić pamięć – podkreśla abp Gądecki. – Bez pamięci, jak mówi się popularnie, ani się nie rozumie teraźniejszości, ani tym bardziej nie ma się przyszłości. Dlatego tak bardzo potrzebne jest to naciskanie na «wkorzenianie się» w pamięć” – dodał metropolita poznański.
Obchody rocznicy chrztu Polski stanowić będą także nasze przygotowanie do pielgrzymki Papieża Franciszka w Polsce. Choć nie ma jeszcze potwierdzenia, czy Ojciec Święty przybędzie tylko do Krakowa na spotkanie z młodymi świata, czy odwiedzi też inne miejsca, to jednak przygotowania trwają w całym kraju, bo – jak powiedział bp Artur Miziński – spodziewana jest obecność w Polsce ponad 2 mln pielgrzymów. Biskupi m.in. wysłuchają relacji z pracy specjalnie powołanych przed pielgrzymką komitetów: kościelnego i rządowego.
Sekretarz generalny episkopatu podkreśla, że spotkaniu biskupów na Jasnej Górze w uroczystość Królowej Polski towarzyszy szczególna modlitwa za naszą Ojczyznę, zwłaszcza teraz, przed wyborami prezydenckimi: „Będziemy decydować o kształcie naszej przyszłości, czy będzie ona dalej budowana na tych trwałych, niezmiennych wartościach katolickich, które mają swoje źródło w ponad tysiącletniej kulturze wytworzonej na bazie wiary, czy też będzie przybierała inny kształt”.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.