Tradycyjnie 7 maja w jerozolimskiej bazylice Zmartwychwstania Pańskiego obchodzi się uroczystość znalezienia Krzyża Świętego.
Przywołuje ona dzieło św. Heleny, matki cesarza Konstantyna, dzięki staraniom której odnaleziono relikwie Krzyża i rozpoczęto budowę pierwszej bazyliki Zmartwychwstania.
Jerozolimski kalendarz liturgiczny przewiduje oprócz wrześniowego Święta Podwyższenia Krzyża również celebrację znalezienia relikwii Krzyża Chrystusowego. Uroczystości rozpoczęły się 6 maja liturgią godziny czytań celebrowaną w grocie św. Heleny, miejscu odnalezienia relikwii. Uroczystej Eucharystii z udziałem licznych wiernych przewodniczył kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa OFM. Uroczystości zakończyły się procesją wokół Bożego Grobu i Kalwarii, błogosławieństwem i uczczeniem relikwii Krzyża.
W homilii ojciec kustosz przypomniał historyczne korzenie uroczystości, czyli wydanie edyktu tolerancyjnego przez Konstantyna Wielkiego, czego konsekwencją było odnalezienie relikwii Krzyża przez św. Helenę i wzniesienie pierwszej bazyliki Zmartwychwstania. Choć na przestrzeni wieków świątynia strzegąca Bożego Grobu i Kalwarii uległa wielu zniszczeniom i przebudowie, pozostaje do dziś miejscem ważnym dla wszystkich chrześcijan na całym świecie. O. Pizzaballa nawiązał także do obecnej sytuacji wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie, którzy nie mogą publicznie wyznawać swojej wiary. Wezwał wiernych do żarliwej modlitwy za braci chrześcijan, którzy nie mogą cieszyć się pełną swobodą religijną i cierpią prześladowanie z powodu Krzyża. W Krzyżu Jezusa jest zbawienie i moc do autentycznego wyznawania wiary we wszelkich przeciwnościach.
Wydanie edyktu poprzedziła wizja, jaką Konstantyn miał przed decydującą bitwą z Maksencjuszem w październiku 312 r. przy moście Mulwijskim w Rzymie. Według przekazu Euzebiusza z Cezarei w przeddzień bitwy cesarz ujrzał na niebie świetlisty słup w formie krzyża i słowa in hoc signo vinces – „w tym znaku zwyciężysz”. Po zdobyciu władzy (6 lutego 313 r.) Konstantyn wydał edykt tolerancyjny, zwany mediolańskim, który stanowił punkt zwrotny w historii chrześcijaństwa. Edykt ten zakończył prześladowania chrześcijan i ogłaszał swobodę religijną w wyznawaniu chrześcijaństwa. Heroiczna postawa wyznawców Chrystusa w pierwszych trzech wiekach krwawych prześladowań została nagrodzona pełną wolnością i cesarskimi przywilejami.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.