Papież Franciszek mianował nowego biskupa pomocniczego dla Archidiecezji Warszawskiej.
Ks. Michał Janocha został nowym biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej. O nominacji papieża Franciszka poinformował nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore. Święcenia biskupie biskup nominat przyjmie w archikatedrze warszawskiej, 14 czerwca. Jako motto wybrał sobie słowa: "Marana tha" (Przyjdź, Panie).
„Ojciec Święty Franciszek mianował ks. prałata Michała Janochę, profesora Uniwersytetu Warszawskiego i dyrektora biblioteki Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Barica” – czytamy w komunikacie nuncjatury. Wiadomość o nominacji kard. Kazimierz Nycz przekazał podczas udzielania święceń prezbiteratu w pallotyńskim Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie.
Ks. Michał Janocha jest kapłanem archidiecezji warszawskiej. Jest profesorem historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się sztuką i tradycją bizantyjską oraz teologią kultury. Od 2013 roku pełnił funkcję dyrektora biblioteki Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, wcześniej był ojcem duchownym seminarium.
Ks. Michał Janocha urodził się 27 października 1959 roku w Warszawie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego. W latach 1978-1982 studiował historię sztuki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i tam uzyskał tytuł magistra teologii. Po ukończeniu studiów, w 1983 roku wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Święcenia prezbiteratu przyjął w 28 maja 1987 roku w archikatedrze warszawskiej, z rąk kard. Józefa Glempa. Pracował najpierw jako wikariusz w parafii podwarszawskiej w Izabelinie. Następnie podjął pracę w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, a w 1990 został kapelanem w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach.
W 1994 roku ks. Michał Janocha obronił pracę doktorską w zakresie historii sztuki, a w 2002 roku uzyskał habilitację. W latach 1994-2010 pracował w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Krdynała Stefana Wyszyńskiego (wcześniej ATK) jako adiunkt, a następnie profesor, kierownik Katedry Historii Kultury Chrześcijańskiego Wschodu. Od 2010 roku pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Artes Liberales, w komisji Speculum Byzantinum.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii sztuki i tradycji bizantyjskiej w perspektywie porównawczej Wschodu i Zachodu, a także teologii kultury. Przez wiele lat organizował wyjazdy naukowo-dydaktyczne śladami Wschodu i Zachodu. Jego uczestnikami byli studenci oraz klerycy.
Opublikował szereg artykułów i pięć książek, w tym „Missa in arte polona. Ikonografia mszy świętej w średniowiecznej i nowożytnej sztuce polskiej” (Warszawa 1998), „Polonika artystyczne w zbiorach watykańskich (współautor: Janusz St. Pasierb, Warszawa 2000) oraz „Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności” (Warszawa 2008). Za tę ostatnią otrzymał m.in. nagrodę główną XVII Wrocławskich Promocji Dobrych Książek „Pióro Fredry 2008” oraz Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców katolickich Feniks.
W latach 2009-2013 był ojcem duchownym w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W 2013 roku kard. Kazimierz Nycz mianował go dyrektorem biblioteki WMSD.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.