Reklama

Kompleksowy projekt patriotyczny

W Krakowie odbył się finał Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, organizowanej przez Klub Jagielloński.

Reklama

- Chcemy pokazać, że patriotyzm może być czymś wesołym, nowoczesnym i fajnie podanym w internecie - mówi dr Krzysztof Mazur, koordynator ANP.

- Kładziemy nacisk na zaangażowanie w trzy ścieżki. Po pierwsze - "kultura pamięci", czyli pielęgnowanie tożsamości, zwłaszcza lokalnej, po drugie "samorząd", czyli wchodzenie w relacje z władzami, żeby realnie zmieniać otoczenie, a po trzecie - "patriotyzm gospodarczy", czyli pokazanie, że polskie firmy, polskie marki powinny być promowane i doceniane społecznie - wyjaśnia.

Wszystko to ma zachęcić młodzież to przekucia uczuć, miłości do ojczyzny w konkretne działanie.

W dwudniowym spotkaniu w Krakowie wzięło udział ok. pół tysiąca uczniów z całej Polski (w sumie w ANP zaangażowanych było trzy tysiące osób). Oprócz prezentacji przygotowanych w swoich miejscowościach projektów brali oni udział m.in. w prelekcjach, grze miejskiej oraz spotkaniu z członkami Rycerskiej Kadry Polski.

Zwieńczeniem było ogłoszenie wyników - pierwsze miejsce zajęło I Liceum Ogólnokształcące "Collegium Gostomianum" w Sandomierzu, którego uczniowie postanowili pomóc osobom niepełnosprawnym.

- Najpierw zdiagnozowali problem, jakim jest zły dostęp do miejsc użyteczności publicznej dla osób niepełnosprawnych. Sami wsiedli na wózek, zrobili interaktywną mapę punktów, do których dostęp jest najbardziej utrudniony. Potem poszli do samorządu, zdobyli pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego i doprowadzili do tego, że w jednym z takich miejsc powstała winda dla osób niepełnosprawnych - opowiada K. Mazur.

- Dzięki temu radni zobaczyli także duży potencjał młodych ludzi i w przyszłym roku w Sandomierzu ma powstać młodzieżowa rada miasta - dodaje.

Drugie miejsce zajęli natomiast uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim, którzy nie tylko odnowili szkolne boisko i ozdobili je patriotycznym muralem (zaczęli od biało-czerwonych barw i znaku Polski Walczącej, ale w planie jest dołączenie portretu rotmistrza Witolda Pileckiego). To m.in. dzięki ich staraniom od 1 września ich szkoła nosić będzie imię właśnie W. Pileckiego.

Na trzecim stopniu podium znalazła się młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, a nagrodę publiczności (w głosowaniu internetowym) otrzymało XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie.

Nagrody to jednak, jak przyznają sami uczestnicy, poboczna część Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. - Już jesteśmy zwycięzcami, bo się zintegrowaliśmy, a tego nam brakowało - podkreślali, jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu jury, uczniowie z Radomska.

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu jest prowadzona przez Klub Jagielloński od 2009 roku (najpierw nazywała się Akademią Dojrzałych Obywateli). W jej ramach w szkołach ponadgimnazjalnych odbywają się całodniowe symulacje i zajęcia, poświęcone polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra parlamentarna wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG) i systemowi samorządowemu (symulacje pracy gminy, samorządowe studia przypadków, spotkanie z przedstawicielem rady gminy). Uczniowie realizują także własne projekty na rzecz lokalnej społeczności i swojej małej ojczyzny.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama