Ekumeniczny przystanek przed marszem

W przeddzień III Chrześcijańskiego Marszu dla Życia i Rodziny w Cieszynie wyznawcy Chrystusa spotkali się na nabożeństwie ekumenicznym w ewangelicko-augsburskim kościele Jezusowym.

W niedzielę 14 czerwca o 13.30 z cieszyńskiego rynku wyruszy III Chrześcijański Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem: "Rodzina chroni - chrońmy rodzinę". Podobnie, jak w zeszłym roku, w przeddzień marszu wyznawcy Chrystusa razem modlili się, śpiewali kanony z Taizé, słuchali słowa Bożego i homilii, którą wygłosił ks. Dariusz Madzia, wikariusz parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie.

- Troska o rodzinę to nasza wspólna sprawa, która łączy wszystkich chrześcijan. Chrystus, który jest w centrum, ma scalać naszą rodzinę, niezależnie od tego, czy jesteśmy katolikami, czy ewangelikami, czy też należymy do innej wspólnoty chrześcijańskiej - mówi Anna Bisch, inicjatorka Wspólnoty Matek w Modlitwie "Miriam", siostrzanej dla Wspólnoty Mężczyzn w Modlitwie "Nikodem", której liderem jest Bertrand Bisch, mąż Anny. To właśnie mężczyźni "Nikodema", którzy spotykają się przy franciszkańskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Cieszynie, od 3 lat organizują tutejszy marsz w obronie życia i rodziny.

Jak wyjaśniają państwo Bischowie, pomysł wspólnego spotkania ekumenicznego zrodził się w samej wspólnocie "Nikodema", na którego spotkania przychodzą także członkowie Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Z propozycją modlitwy poszli do swojego proboszcza ks. Janusza Sikory. Duszpasterz zgodził się bardzo chętnie.

- To bardzo pozytywna sprawa, która buduje coś dobrego - zaznacza ks. Madzia. - Nasza odpowiedź na taką propozycję nie mogła być inna. Spotkaliśmy się przed rokiem i spotykamy się także dzisiaj.

Kanony z Taizé połączyły cieszyńskich chrześcijan na wspólnej modlitwie   Ursziula Rogólska /Foto Gość Kanony z Taizé połączyły cieszyńskich chrześcijan na wspólnej modlitwie
Choć wyznawców Chrystusa na modlitwie reprezentowało kilkadziesiąt osób, oni sami zaznaczają, że nie w liczbie osób modlących się siła. - Budująca jest sama wola chęci spotkania i wspólnego powierzenia się Jezusowi przed tym ważnym dla nas wszystkich wydarzeniem - podkreślają.

W czasie nabożeństwa słuchali i rozważali m.in. fragment Księgi Syracha (Syr 26, 1-4, 13-18): "Szczęśliwy mąż, który ma dobrą żonę, liczba dni jego będzie podwójna. Dobra żona radować będzie męża, który osiągnie pełnię wieku w pokoju. Dobra żona to dobra część dziedzictwa i jako taka będzie dana tym, którzy się boją Pana: wtedy to serce bogatego czy ubogiego będzie zadowolone i oblicze jego wesołe w każdym czasie".

W homilii ks. Madzia przywołał także słowa psalmu, zwłaszcza werset: "Panie, mój Boże, do Ciebie wołałem, a Tyś mnie uzdrowił". I w jego kontekście przypomniał biblijne przykłady rodzin chorych, wręcz patologicznych, a także ich odwrotność - rodziny, które mimo problemów zawierzyły się Bogu. Zwrócił także uwagę na współczesne chrześcijańskie rodziny Kościołów wielu wyznań, prześladowane i poranione przez konflikty na całym świecie. Zaprosił do szczególnej modlitwy także w ich intencji. Podkreślił, że pomimo różnych kryzysów i podziałów, to właśnie zawierzenie rodziny Bogu łączy chrześcijan.

O III Chrześcijańskim Marszu dla Życia i Rodziny przeczytacie także w tekście: Cieszyn: Rodzina chroni - chrońmy rodzinę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
12°C Czwartek
noc
12°C Czwartek
rano
14°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
wiecej »