Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział w poniedziałek budowę muru długości 30 kilometrów wzdłuż granicy z Jordanią, na wschód od znanego kurortu Ejlat Jak podkreślił, budowa ta stanowi ważny element bezpieczeństwa narodowego.
Jak tłumaczył Netanjahu, nowy mur zostanie zbudowany w całości na terytorium Izraela, więc "nie zaszkodzi on Jordanii i jej narodowym interesom". Budowę muru, który rozciągać się będzie na wschód od Eljatu do lotniska w miejscowości Timna, zaaprobował na niedzielnym posiedzeniu izraelski rząd.
"Jest to ważny element naszego bezpieczeństwa narodowego" - oświadczył w poniedziałek Netanjahu tuż przed posiedzeniem komitetu spraw zagranicznych i obrony w izraelskim parlamencie.
Premier Izraela pochwalił także działania marynarki, która w niedzielę zatrzymała łódź z aktywistami płynącymi do Strefy Gazy.
Flotylla Wolności III, czyli konwój jednostek z propalestyńskimi aktywistami na pokładzie, wypłynęła w piątek z Krety ku Strefie Gazy. Łódź została w niedzielę przeszukana na wodach międzynarodowych, a następnie skierowana do portu w Aszdod. Wiozła m.in. sprzęt medyczny.
Zdaniem Netanjahu nie ma obecnie potrzeby, aby małe statki dostarczały do Strefy Gazy pomoc humanitarną, gdyż - jak stwierdził - Izrael pozwala na wjazd do Gazy codziennie 800 samochodom ciężarowych z pomocą.
"Jeśli ktoś chce wysłać pomoc, może skorzystać z przejścia lądowego, gdzie możemy sprawdzić materiały i zapobiec dostarczaniu broni" - powiedział Netanjahu, sugerując aktywistom Flotylli Wolności, by swoje działanie skierowali do Syrii, gdzie 300 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
Zmiast tego - jak dodał - aktywiści wolą "płynąć do jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie, gdzie terroryści strzelają do swoich obywateli". "Dlatego ta flotylla jest skażona hipokryzją" - ocenił.
Do podobnej próby złamania izraelskiej blokady Strefy Gazy doszło pięć lat temu. Wtedy podczas akcji sił izraelskich na statek "Mavi Marmara" zginęli obywatele Turcji.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.