Tegoroczne spacery odbywają się w ramach wspólnego projektu Instytutu Kultury Miejskiej i Stowarzyszenia "Arteria" - "Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów" i są kontynuacją wycieczek, które prowadziła w latach ubiegłych grupa społeczna Metropolitanka.
Spacery prowadzą przewodnicy i przewodniczki, w tym seniorzy i seniorki, którzy wzięli udział w kursie przygotowującym do pełnienia tej roli. Chętne osoby, od lutego do maja, brały udział w wykładach i warsztatach przewodnickich na temat stoczni. Po zdanych egzaminach oprowadzają grupy mieszkańców i turystów, opowiadając również swoją osobistą historię.
Jest to kolejna, 3. edycja projektu "Stocznia jest kobietą", zapoczątkowanego przez Stowarzyszenie "Arteria" i Instytut Kultury Miejskiej we wrześniu 2014 roku.
Spacer zaczyna się w najbardziej charakterystycznym miejscu Stoczni Gdańskiej - przed bramą numer 2. - Zanim zaczęliśmy pracę, trzeba było odbić kartę - mówi Helena Dmochowska, przewodniczka, która Stocznię Gdańską zna od podszewki. Pokazuje, że tam, gdzie jest teraz pusty teren, była stołówka. - Wydawano na niej bardzo dużo obiadów. Odbywały się tu również bankiety. To także miejsce pracy kilkuset kobiet - opowiada przewodniczka. Mówi z wielką pasją. Szczegółowo opisuje miejsca i ludzi.
Pani Helena ze Stocznią Gdańską związana była przez 35 lat. Pracowała jako operator suwnicy. Powrót do stoczni to dla niej okazja do odświeżenia wspomnień i podzielenia się historią tego miejsca i swoją. Bo jako pracownik czynnie uczestniczyła w życiu stoczni. Była przewodniczącą Wydziałowej Komisji Kobiet i członkinią Komisji Socjalnej w Radzie Zakładowej. Za swoją pracę otrzymała liczne nagrody, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi i Złoty Krzyż Zasługi.
Razem z panią Heleną po terenie dawnej stoczni oprowadza Maciej Multaniak. Pracował tu do 1991 roku. - Po przejściu na emeryturę brakowało mi tego miejsca, zapachu smaru na kombinezonie oraz całej zakładowej atmosfery - wspomina.
Oboje dzielą się z uczestnikami spacerów historią codzienności życia stoczni. Pełną ciekawych anegdotek.
- Dla nas to są eksperci i ekspertki, którzy nadają temu terenowi konkretny kształt, bo opowiadają historię konkretnych miejsc - mówi Anna Miler ze Stowarzyszenia "Arteria", koordynatorka projektu "Stocznia jest kobietą".
Nie pozostało już wielu świadków stoczniowej historii, dlatego Anna Urbańczyk z IKM prosi o kontakt każdego, kto chciałby podzielić się swoją wiedzą o codziennym stoczniowym życiu (tel. 58/760 72 16).
Zwiedzanie Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet jest bezpłatne, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl. W lipcu w środy i piątki o godz. 18, w sierpniu i wrześniu - o godz. 17, w niedziele, niezależnie od miesiąca, o godz. 16.
Spacery będą trwały do września.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.