Sześciu franciszkańskich diakonów i siedmiu prezbiterów wyświęcił dzisiaj, 30 kwietnia, metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń. Uroczystość odbyła się w świętującej w tym roku swe stulecie bazylice w Katowicach Panewnikach.
- Będą służyć Chrystusowi kapłanowi, nauczycielowi i pasterzowi. Będą służyć kościołowi, który tu na ziemi jest ciałem Chrystusa i rośnie dzięki działalności Ducha Świętego – mówił w homilii metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń. - Zostaną wyświęceni na diakonów i prezbiterów, aby złączeni z biskupami głosili Ewangelię, kierowali ludem Bożym i oddawali Bogu cześć przede wszystkim przez składanie Ofiary Eucharystycznej. Niech z pomocą Bożą tak spełniają te obowiązki, aby wszyscy mogli uznać ich za prawdziwych uczniów Chrystusa, który nie przyszedł po to, żeby mu służono, ale żeby służyć – podkreślił. Zacytował też słowa Jana Pawła II, które usłyszał od niego osobiście w Watykanie: „Współczesny świat potrzebuje kapłanów, bo potrzebuje Chrystusa”. Przypomniał również, że kolejny rok duszpasterski będzie rokiem kapłaństwa.
Kapłanami zostali: brat Idzi, Rafał Soroburski z parafii św. Antoniego w Zabrzu (diecezja gliwicka), brat Faustyn, Zygmunt Sapieha z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Żulicach (diecezja zamojsko-lubaczowska), brat Daniel, Bartłomiej Waszek z parafii św. Klemensa w Ustroniu (diecezja bielsko-żywiecka), brat Efraim, Adam Kostrzewa z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Bełchatowie (archidiecezja łódzka), brat Adrian, Tomasz Pledziewicz z parafii Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Tarnowskich Górach (diecezja gliwicka), brat Dydak, Konrad Rycyk z parafii św. Franciszka w Chorzowie (archidiecezja katowicka), brat Aaron, Wojciech Kubas z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Mysłowicach Wesołej (archidiecezja katowicka).
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.