Watykan: Koncert w rocznicę pontyfikatu

Wieczorem 30 kwietnia Ojciec Święty wysłuchał koncertu w Auli Pawła VI. Był to prezent od prezydenta Włoch Giorgio Napolitano na czwartą rocznicę wyboru Benedykta XVI - donosi Radio Watykańskie.

W Watykanie wystąpiła mediolańska orkiestra symfoniczna Giuseppe Verdiego pod dyrekcją chińskiej dyrygentki Xian Zhang. W programie znalazły się utwory Franza Josepha Haydna (Symfonia nr 95 c-moll), Antonio Vivaldiego (Magnificat g-moll) i Wolfganga Amadeusza Mozarta (Symfonia nr 35 D-dur oraz Ave verum Corpus D-dur). Na zakończenie koncertu Papież podzielił się krótką refleksją nad duchową wymową każdego z utworów. Szczególnie wiele miejsca poświęcił hymnowi Magnificat Antoniego Vivaldiego. „Słowa te, pochodzące z serca Maryi, umiłowanej przez Boga ze względu na swą pokorę, stały się codzienną pieśnią Kościoła, właśnie o tej porze dnia, która zachęca do medytacji nad sensem życia i dziejów” – mówił Papież. Zauważył, że hymn ten zakłada zmartwychwstanie, czyli zwycięstwo Chrystusa: w Nim Bóg spełnił swe obietnice, a Jego miłosierdzie objawiło się w całej swej paradoksalnej mocy. Nawiązując do muzyki Vivaldiego Papież przypomniał, że arie solowe pisał on z myślą o swych śpiewających podopiecznych ze szpitala miłosierdzia w Wenecji: pięciu sierotach obdarzonych niezwykłym talentem wokalnym. „Jak tu nie pomyśleć o pokorze młodej Maryi, poprzez którą Bóg dokonał wielkich rzeczy? – kontynuował Benedykt XVI. - I tak, tych pięć głosów solowych jest jakby wyobrażeniem głosu Dziewicy, podczas gdy partie chóralne wyrażają Kościół-Wspólnotę. Maryja i Kościół łączą się w jednej pieśni uwielbienia „Świętego”, Boga, który mocą miłości, urzeczywistnia w dziejach swój plan sprawiedliwości” – powiedział Papież. kb/ rv

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  19°C Sobota
  rano
  27°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  wiecej »