Warszawa: Msza w intencji Ojczyzny

W warszawskiej archikatedrze została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył abp Kazimierz Nycz.

Uczestniczyli w niej najwyższe władze państwowe z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim z małżonką na czele oraz przedstawiciele władz miasta z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz. Dziś przypada 218. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Biskup polowy WP Tadeusz Płoski powiedział w kazaniu, że „Konstytucja ta słusznie może się szczycić pierwszeństwem na kontynencie europejskim". - Wyprzedziła ją tylko amerykańska Konstytucja Stanów Zjednoczonych, która do dzisiaj jest ustawą zasadniczą tego wielkiego Mocarstwa - dodał Mówiąc, że 3 Maja jest dziś największym świętem Polaków przypomniał, że „dzieło Sejmu Czteroletniego stało się inspiracją dla wszystkich pokoleń żyjących w niewoli, pomogło nam przetrwać zabory i pomaga także dzisiaj”. Według biskupa polowego, najważniejsze postanowienia tamtej Konstytucji nie straciły nic na aktualności. „Wręcz przeciwnie – mówił - mamy dziś, w czasach znowu wolnej Rzeczypospolitej, długą drogę do przebycia, zanim tak zrozumiemy wolność, jak rozumiało ją pokolenie Kołłątaja i Konarskiego i zanim nasza organizacja władz państwowych dorówna tamtej, ustanowionej przed dwustu osiemnastu laty” – stwierdził bp Płoski. Po Mszy, w południe na Placu Zamkowym odbył się pokaz musztry paradnej oraz defilada z udziałem pododdziałów rekonstrukcyjnych i pocztów sztandarowych. Następnie przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wojska, organizacji politycznych i społecznych złożyli wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. Uchwalona w 1791 roku Konstytucja 3 Maja uchodzi w Polsce za drugą na świecie (po amerykańskiej) i pierwszą w Europie ustawę regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  21°C Wtorek
  dzień
  wiecej »