Chiny: Wkrótce pierwsza od trzech lat sakra biskupia

We wtorek 4 sierpnia 44-letni ks. Joseph Zhang Yinlin zostanie konsekrowany na biskupa diecezji Anyang w prowincji Henan.

Będzie to pierwszy tego rodzaju obrzęd od trzech lat, a także w obecnym pontyfikacie i od czasu, gdy Stolica Apostolska i Chiny wznowiły w czerwcu 2014 dialog między nimi. Sakrę, zaaprobowaną przez Watykan, planowano początkowo na 29 lipca, ale władze diecezjalne postanowiły przesunąć ją na 4 sierpnia, gdy Kościół katolicki czci św. Jana Marię Vianneya – patrona kapłanów. „Zaprosiliśmy różnych biskupów, ale nie możemy na razie potwierdzić, kto przybędzie i kto będzie przewodniczył uroczystości” – powiedział w rozmowie z azjatycką agencją katolicką UCANews biskup-nominat.

Ostatnie, jak dotychczas, święcenia biskupie w Chinach odbyły się 7 lipca 2012 w Szanghaju. Sakrę otrzymał wówczas ks. Thaddeus Ma Daqin, mianowany biskupem pomocniczym tej archidiecezji. Wcześniej był on członkiem Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh) – organizacji kontrolowanej całkowicie przez partię komunistyczną i władze państwowe. Ale już jako biskup oświadczył, że z tą chwilą występuje ze Stowarzyszenia, za co został natychmiast osadzony w areszcie domowym w seminarium duchownym w mieście Szeszan koło Szanghaju i dotąd tam musi przebywać. Jego sakrę, ważną kanonicznie, kierownictwo PSKCh unieważniło.

UCANews przypomniała, że obecność na takich obrzędach kościelnych biskupów konsekrowanych niekanonicznie, tzn. bez nominacji i zgody Stolicy Apostolskiej, jest jednym ze sposobów kontrolowania Kościoła przez chińskich komunistów. Zgodnie z prawem kanonicznym do ważności sakry wymagana jest obecność przynajmniej trzech innych ważnie wyświęconych biskupów, ale w wypadku Chin, gdzie władze kontrolują, przynajmniej formalnie, całe życie publiczne, w tym także kościelne, warunkiem uznania danej sakry za ważną jest udział w niej co najmniej jednego biskupa pozostającego w stałej łączności z papieżem i konsekrowanego za jego wiedzą i zgodą.

Ks. Zhang został wybrany na biskupa już 28 kwietnia, a udzielenie mu obecnie sakry uzgodniono za Watykanem. W Chinach większość miejscowego episkopatu została mianowana i wyświęcona przez PSKCh, które zatwierdza też kandydatów na biskupów. Ale wielu z nich uzyskuje jeszcze przed sakrą uznanie i zgodę papieską. Większość biskupów-członków PSKCh popiera decyzje watykańskie, a ci, którzy się z nimi nie zgadzają, okazują swe niezadowolenie najczęściej przez wstrzymanie się od udziału w sakrze.

Na wyświęcenie na biskupa czeka jeszcze ks. Cosmos Ji Chenggyi z diecezji Zhumadian również z prowincji Henan, także mianowany w kwietniu br. Na razie data jego sakry nie jest jeszcze znana.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
10°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
11°C Piątek
dzień
12°C Piątek
wieczór
wiecej »